Ohlsson
Castle Party 2018
Literatura :

Simon Reynolds - Rip it up and start again postpunk

Biblia dla każdego zainteresowanego nową falą (new wave) - znakomita książka o historii muzycznej rewolucji na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, poruszająca niemalże każdy nowy nurt i każdą ważną kapelę tamtego okresu. Na DarkPlanet nie ukazują się zwykle recenzje literatury anglojęzycznej, ale biorąc pod uwagę zakres poruszanych tematów przez tę niezwykłą pozycję, aż prosi się od odstępstwo od reguły.
Od kilku lat panująca moda na lata osiemdziesiąte ogarnęła świat. Już nie tylko słucha się na nowo Joy Division, Gang of Four, Wire, Contortions, Talking Heads, The Fall, Cabaret Voltaire czy nowych kapel wzorujących sie na nich (np. Inteprpol), ale powróciły również ciuchy i to wszystko, co z tymi latami zwiazane.

Książka Reynoldsa wpasowuje sie idealnie w cały klimat obecnej mody retro. Niepodobna streścić 500 stron w kilku zdaniach. Autor fenomenalnie wręcz przedstawia historię muzycznej rewolucji, która odbyła sie na przestrzeni tych lat. Pod względem różnorodności stylów, gatunków, nowych środków wyrazu i poruszanych tematów, ówczesne czasy dorównują latom sześćdziesiątym. To właśnie wtedy powstały industrial, synthpop, dark wave, cold wave, gothic, new wave czy EBM. Wszystko to, czym dziś tak bardzo się fascynujemy, co niejednokrotnie stanowi treść naszego życia, miało swój początek na przestrzeni pierwszej polowy lat osiemdziesiątych, z tego powodu właśnie uważam omawianą książkę za biblię każdego miłośnika tego rodzaju muzyki.

Wydawnictwo, poza bogactwem poruszanych tematów, ma także inną wspaniałą cechę: styl narracji, który występuje w literaturze muzycznej niezwykle rzadko. Reynoldsowi pisze się świetnie, czuć jego zamiłowanie do poruszanej tematyki. Jest to doskonały przykład wywiadu, w który wplecione są anegdoty, cytowane wypowiedzi muzyków, fragmenty oryginalnych wywiadów lub też wspomnienia po latach. To rzecz naprawdę rzadka w literaturze przedmiotu, gdzie większość pozycji to po prostu zdjęcia, dyskografia i przykłady zakulisowych ekscesów artystów. Ta książka jest jedną z tych, które po prostu trzeba mieć pod ręką.
Jest ona dostępna tylko w Internecie w wersji angielskojęzycznej, a zamówić ją można na stronie www.faber.co.uk.

Więcej o samej książce na stronie autora: www.simonreynolds.net.
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły