Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Muzyka :

Rykarda Parasol wystąpi na Open Stage w Stodole

Rykarda Parasol, rock, folk noir, Bisquit

8 października 2014 roku w warszawskiej Stodole, na nowej scenie Open Stage, odbędzie się wyjątkowy koncert Rykardy Parasol. Artystka postanowiła po raz kolejny odwiedzić stolicę Polski, jednak z całkowicie zmienionym repertuarem. Podczas występu w Stodole wokalistka zaprezentuje m.in. utwory, których już dawano nie wykonywała na żywo, część z nich w zupełnie nowych aranżacjach. Usłyszymy również kilka coverów, a być może Rykarda uchyli rąbka tajemnicy i zaśpiewa piosenki z przygotowywanej właśnie, nowej płyty, której premiera przewidywana jest na wiosnę przyszłego roku. Rykarda Parasol to nie pseudonim ani nazwa zespołu, tak naprawdę nazywa się amerykańska wokalistka, córka szwedzkiej emigrantki i polskiego Żyda ocalałego z Holocaustu (imię artystki pochodzi od imienia jej ojca - Ryszarda).

W czasach, kiedy kobiety muszą śpiewać jak anioły a mężczyźni jak kobiety, taki głos, porównywany z Nico czy PJ Harvey, musi przykuwać uwagę. Muzyka Parasol kojarzona jest najczęściej z Nickiem Cave'em, Black Heart Procession czy Johnnym Cashem. Jej folkowy, ale mroczny songwriting (nazywany "folk-noir") przyprawia o gęsią skórkę, śpiewa bowiem o rzeczach, o których inni wolą zapomnieć. Rykarda pochodzi z San Francisco, studiowała śpiew operowy, jednak w 2003 roku założyła własny zespół, z którym nagrała pierwszą EPkę Here She Comes. Debiutancki pełnowymiarowy album Our Hearts First Meet (2006) trafił do Europy w 2008 r. dzięki zasłużonej oficynie wydawniczej Glitterhouse. Kolejny krążek, wydany w 2009 r. For Blood and Wine, ugruntował silną pozycję Rykardy jako artystki samodzielnej i konsekwentnej.

Związki Rykardy z Polską pogłębiły się, odkąd artystka nawiązała stałą współpracę z grupą Heart and Soul. Zespół, stworzony przez muzyków znanych formacji (L.Stadt, Agressiva 69, Made In Poland, Cool Kids of Death), zaprosił Rykardę do nagrania EPki Heart and Soul (2011). Ich wspólne dzieło zebrało doskonałe recenzje, nic więc dziwnego, że zespół, zachęcony ciepłym przyjęciem, nagrał pełnowymiarowy album Heart and Sould Presents Songs of Joy Division, na którym Rykarda zaśpiewała w utworze Decades. Ostatnia solowa płyta Rykardy Parasol Against the Sun ukazała się 15 kwietnia 2013. Obecnie wokalistka pracuje w San Francisco nad nowym materiałem – planowana data premiery kolejnego albumu to wiosna przyszłego roku.

Podczas październikowego koncertu Rykardy w Stodole jako support wystąpi zespół Bisquit. Grupa zadebiutowała kilka lat temu krążkiem Inny Smak, za którą nominowana była do Fryderyka w kategorii Debiut Roku. W tym roku powrócili płytą Lilly, na której znajdziemy świetne kompozycje i niebanalne teksty. Bisquit pokazuje, że nie ulegając modom, wciąż stara się odnaleźć największe piękno w opowieściach o człowieku - przeżywaniu porażek i sukcesów, tęsknoty czy chwilowego szczęścia. Grupa wystąpi w składzie Asia Chacińska, Tomek "Serek" Krawczyk, Sebastian Frankiewicz, Maciej Szczyciński i Piotr Rychlec.

RYKARDA PARASOL

Support - Bisquit

8 października 2014

Open Stage - Klub Stodoła, Warszawa

Bilety:

Open Stage - przedsprzedaż: 30 pln (stojące),

Open Stage - w dniu koncertu: 40 pln (stojące).

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły