Castle Party 2020
Wracać wciąż do domu Le Guin
Recenzje :

Royal Hunt - Paradox

Kilka ładnych lat temu w jednym magazynie wyczytałem artykuł o duńskim Royal Hunt. Redaktor chyba przyłożył się do artykułu, gdyż umiejętnie zachwalał zespół i zachęcił mnie do sięgnięcia po któryś z albumów Duńczyków. W moje łapki wpadł akurat czwarty album "Paradox", który rzekomo miał być jednym z lepszych płyt tej formacji.
Przez jednych muzyka Royal Hunt określana jest mianem symfonicznego heavy, przez innych AOR, a jeszcze inni widzą tu cięższe wcielenie Europe. Po zaznajomieniu się z "Paradox" uważam, że pierwsze stwierdzenie jest najbliższe prawdy. Jest to epicki heavy metal z nutą progresywności. Czołową postacią tej kapeli jest klawiszowiec, który nadaje tej muzyce symfonicznego, odrobinę neoklasycznego charakteru. Umiejętności techniczne muzyków, to są one nienaganne, choć niczego szczególnego tutaj nie usłyszymy. Jeśli chodzi o wokal, to skojarzenia biegną w stronę Timo Kotipelto ze Stratovarius.

Na "Paradox" znajduje się osiem utworów, z czego siedem z nich przekracza czas trwania pięciu minut. Niestety, owa długość utworów jest też jedną z bolączek tego wydawnictwa - utwory są zwyczajnie rozwleczone, melodie, choć niezłe, to rozmywają się, a utwory tracą na wyrazistości. Ośmielę się więc powiedzieć, że Royal Hunt daleko jest do klasy Europe, a i melodie jakie piszą Duńczycy też nie są tej jakości. Nie mogę jednak zarzucić zespołowi, tego, że utwory są niespójne, czy grane na jedno kopyto - od tej strony kapela prezentuje się dobrze.

Czwarty album Rogal Hunt okazał się być wydawnictwem poprawnym, któremu niewiele można zarzucić. Nie mamy jednakże powodów do wielkiego zachwytu, gdyż Royal Hunt to nie jedyny zespół uprawiający ten gatunek. "Paradox" nie ziębi ani nie parzy, sądzę, że gdyby wydawnictwo to umknęło naszej uwadze to nic wielkiego by się nie stało. Ja tymczasem bardzo chętnie posłucham sobie Europe.

Tracklista:

01. The Awakening
02. River Of Pain
03. Tearing Down The World
04. Message To God
05. Long Way Home
06. Time Will Tell
07. Silent Scream
08. It's Over

Wydawca: SPV Records (1997)
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły