Ohlsson
Paradoks
Encyklopedia :

Project Pitchfork

Project Pitchfork, dark electro, darkwave, electro, industrial
Project Pitchfork - niemiecka formacja, której liderem i założycielem jest charyzmatyczny Peter Spilles. Historia zespołu zaczęła się w 1989 roku, kiedy to Spilles spotkał Dirka Scheubera na koncercie grupy Girls Under Glass. Powstał wówczas pomysł na nagranie dema, które rozprowadzano potem w niemieckich klubach.

Debiutancki występ na żywo odbył się w Hamburgu w klubie "Kir" - tam też znaleziono menadżera - Kai'a Lotze. W 1990 roku ukazało się pierwsze 9trackowe demo pod tytułem "K.N.K.A.". Project Pitchfork wkrótce związał się z label'em Hypnobeat i nagrał pierwszy oficjalny album "Dhyani" - muzyka na nim zbliżona była do gatunków EBM/darkwave i niosła ze sobą elektroniczne uderzenie.

W 1992 roku grupa nagrała kolejny album "Lam-Bras" - pochodzi z niej hit "Conjure", grany wówczas we wszystkich szanujących się dark electro klubach. Już w październiku tego samego roku wypuszczono na rynek muzyczny trzeci album "Entities". Project Pitchfork cały czas się rozwijał i wprowadzał do swojego brzmienia różne efekty - od orkiestrowych dźwięków po klawisze i tradycyjne gitary. Zespół nie spoczął na laurach i w lutym 1994 roku ukazała się kolejna płyta zatytułowana "IO", zawierająca singiel "Renascence". Album doszedł do 56 miejsca na niemieckiej liście longplay'ów. Nagrano też teledysk do "Glowing Like IO". Project Pitchfork wybrał się również w swoje pierwsze prawdziwe turnee po Niemczech.

Rok 1995 przyniósł zmiany - zespół związał się z inną wytwórnią, jaką była Candyland Entertainment Label. Zaowocowało to wydaniem boxu "Alpha Omega" oraz koncertami (Rammstein był wówczas supportem!). W 1998 roku Project Pitchfork znów zmienił wytwórnię - tym razem podpisał kontrakt z Metropolis Records i w lipcu wydał płytę "Eon: Eon" oraz dwa single - najbardziej popularny "Steelrose" oraz nie mniej znany "Carnival". Album niósł muzykę bardzo trudną do sklasyfikowania, pełną nowoczesnych, bogatych i eksperymentalnych dźwięków. Kolejne wydawnictwo tej formacji - "Daimonion" - ponownie przyniosło jej niemały sukces, zwłaszcza utwór "Existence". Band odnowił się też koncertowo - głównie w Niemczech, ale również i w 25 miastach Stanów Zjednoczonych (zespół występował między innymi z Front 242).

W marcu 2002 roku Project Pitchfork dostał nominację Echo Music Award jako "Best National Alternative Rock Group/Artist For 2002".

W 2003 roku światło dzienne ujrzała płytowa trylogia "Nun" w skład której wchodziły: album "Inferno" oraz EPki "Trialog" i "View From A Throne".
in quick succession.

Kolejny odzew zespołu zanotowano w 2005 roku wraz z pojawieniem się krążka "Kaskade". Rok później ukazał się pierwszy w historii istnienia PP download-album - "Wonderland"/"One Million Faces", który rok później (maj 2007 roku) udostępniono również w formie tradycyjnego srebrnika CD.

W 2008 roku po niespodziewanym sukcesie płyty "Earth Song" będącej wynikiem kolaboracji divy darkwave'u - Sary Noxx z niemieckim zespołem Project Pitchfork, Peter Spilles lider formacji poinformował o rozpoczęciu prac nad nowym dziełem swojego bocznego projektu Imatem. Album "Journey" okazał się być kawałem porządnego eksperymentalnego materiału prowokującego u słuchacza muzyczne podróże w nieznane zakątki ludzkiej świadomości. Wśród zaproszonych gości na płycie udział wzięli Sara Noxx oraz frontman niemieckiej industrialnej grupy Absurd Minds - Stefan Grossman.

23 stycznia zadebiutował singiel "Feel!" z kolejnej płyty długogrającej Project Pitchfork - "Dream, Tiresias!", która ukazała się 27 lutego 2009 roku.

Skład:

Peter Spilles - wokal
Dirk Scheuber - instrumenty klawiszowe
Jürgen Jansen - instrumenty klawiszowe
Carsten Klatte - gitara elektryczna (tylko na koncertach)
Achim Färber - perkusja (tylko na koncertach)

Byli członkowie zespołu:

Patricia Nigiani - wokal, instrumenty klawiszowe

Dyskografia:

01. Dhyani (1991)
02. Lam-'Bras (1992)
03. Entities (1992)
04. Souls/Island (EP) (1993)
05. IO (1994)
06. Alpha Omega (1995)
07. !CHAKRA:Red! (1997)
08. Eon:Eon (1998)
09. Daimonion (2001)
10. Inferno (2002)
11. View From A Throne (EP) (2002)
12. Trialog (EP) (2002)
13. Kaskade (2005)
14. Wonderland/One Million Faces (2008)
15. Feel (Single) (2009)
16. Dream, Tiresias! (2009)
17. Continuum Ride (2010)
18. First Anthology (Compilation) (2011)

Oficjalna strona internetowa: www.pitchfork.de
MySpace: www.myspace.com/projectpitchfork

Źródło: Wikipedia

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły