Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Imprezy :

Percival & Jar, czyli Folk You już za tydzień

Już w najbliższą niedzielę kolejna edycja Folkowego Wieczór w poznańskim klubie U Bazyla - tym razem pod przewrotną nazwą "Folk You". Od godziny 21 na scenie zaprezentują się dwie formacje: lubiński, znany bardzo dobrze bazylowej publiczności Percival oraz sławkowski Jar. Bilety na to wydarzenie kosztują 12 zł. Niedzielny koncert, tak jak i cały cykl Folkowych Wieczorów, objął patronatem portal DarkPlanet.

Percival
to projekt będący wynikiem fascynacji wczesnym średniowieczem. Jego zamiarem jest próba rekonstrukcji kultury i obyczajów, a także instrumentów oraz (na ile jest to możliwe) muzyki ludów słowiańskich i skandynawskich we wczesnym średniowieczu. Wyniki tych prób zespół ma zamiar prezentować na wszelkiego typu historycznych pokazach i festiwalach, występach z drużyną, koncertach kameralnych i wszelkich imprezach związanych z tą tematyką.
Percival ma w założeniu wykonywać muzykę, jaką wtedy grano, głównie na podstawie wiedzy o instrumentach, jakimi posługiwali się ówcześni artyści. Wierne odtworzenie samej muzyki z tamtych czasów jest oczywiście niemożliwe, mimo to zespół stara się jednak stworzyć klimat, jaki mógł wtedy istnieć. A jako formacja o dość bogatym doświadczeniu ma sposobność spojrzeć na problem również od strony artystycznej.
Strona zespołu: www.percival.pl


Jar to zespół powstały zimą 2006 roku w Sławkowie. Głównym zamierzeniem kapeli jest tworzyć muzykę w oparciu o muzyczne i liryczne zapisy etnografów oraz podania, legendy i obrzędowość ludową Słowian. Zespół powstał zainspirowany słowiańszczyzną oraz wczesnym średniowieczem i ta tematyka nierozwiązalnie łączy się z kapelą. Wykorzystując kopie instrumentów historycznych oraz instrumenty pasterskie zespół chce odtwarzać muzykę, jaką wtedy grano i przede wszystkim trzymać się stylistyki wczesnośredniowiecznej. Utwory wykonywane przez Jar, zarówno archaiczne, jak i kompozycje nowsze z inną dynamiką, zachowują jednak charakter słowiański i opiewają ludowość. Wiele utworów jest własną aranżacją grupy czy to muzycznie czy lirycznie, jednak zawsze zachowany jest charakter folkowy kompozycji.
Strona zespołu:www.jar.org.pl


Informacje o wydarzeniu znaleźć można również w naszym kalendarium.

Więcej info na stronie Folkowego Wieczoru: www.folkowywieczor.blogspot.com

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły