Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin
Encyklopedia :

My Chemical Romance

My Chemical Romance - amerykańska grupa grająca w klimatach punk rocka z elementami metalu. Zespół zadebiutował w 2001 na "morderczej scenie" w New Jersey. Media stosują różne wariacje na temat określenia gatunku reprezentowanego przez chłopców z My Chemical Romance, ale najczęściej słyszy się, ze grają: emo, indie, pop-rock, post-hardcore. Jest to pełna przemocy dawka niebezpiecznego rockowo-popowego grania.
Założycielem zespołu jest Gerard Way (wokal), Mikey Way (gitara basowa), Bob Bryar (perkusja), Fran Iero (gitara elektryczna) i Ray Toro (gitara elektryczna).

Przyczyną powstania, a także motorem napędowym zespołu była tragedia z 11 września, która odmieniła życie Gerarda Way'a. Choć był on (i jest nadal) zdolnym rysownikiem, postanowił zmienić swoje życie i poświęcić je muzyce. Razem z Mattem Pelissierem napisał piosenkę "Skylines And Turnstiles", której inspiracją była tragedia z 11 września. Następnie poprosili wspólnego przyjaciela, Raya Toro, by do nich dołączył. Na strychu domu Matt'a nagrali demo "Skylines And Turnstiles", a także dwie inne piosenki. Brat Gerarda, Mikey Way, był zachwycony tym, co robili, więc postanowił zostać w tym zespole basistą, porzucając jednocześnie naukę w college'u. To także Mikey wymyślił nazwę zespołu czerpiąc z tytułu książki Irvine Welsch, "Ecstacy: Three Tales Of Chemical Romance". Ich demo przesłuchał Frank Iero, który po rozpadzie swojej dotychczasowej kapeli zostaje członkiem My Chemical Romance.

Po licznych występach w pubach i klubach New Jersey chłopcom zamarzyło się wydać płytę. Pracujący w wytwórni Eyeball Records Mikey podjął się promocji zespołu. Odpowiedź przyszła prędko, już w 2002 roku wydali pierwszą, mroczną, introspekcyjną, momentami chorobliwą płytę, zatytułowaną: "I Brought You My Bullets, You Brought Me Your Love". Ich producentem był wokalista zespołu Thursday, Geoff Rickley. Jego wkład pracy w połączeniu z talentem chłopaków z My Chemical Romance doprowadziły do powstania świetnego albumu. Płyta ta odniosła duży sukces na scenie undergroundowej, a duże wytwórnie zaczęły zasypywać ich ofertami podpisania kontraktu. Członkowie zespołu bali się, że mogą utracić swobodę tworzenia, podpisali jednak kontrakt z Reprise Records.

W roku 2003 dochodzi do kolejnego wstrząsu w życiu Gerarda i Mikey'a - umiera ich ukochana babcia. Tak więc po dwóch latach koncertowania robią przerwę i siedzą w studio tworząc nową płytę, którą otwiera poświęcony pamięci zmarłej, utwór „Helena”. W 2004r. światło dziennie ujrzał album pt. "Three Cheers for Sweet Revenge". Dzięki pierwszemu singlowi "I'm Not Okay (I Promise)" zyskali nowych fanów, piosenka zagościła w wielu stacjach radiowych - My Chemical Romance odniosło sukces. Mimo wszystko, w tym czasie w zespole miało miejsce wiele osobistych problemów. Gerard poprzez depresję popadł w alkoholizm i narkomanię. Ogrom swojego problemu uświadomił sobie podczas Summer Sonic Festival w Japonii. Po powrocie do New Jersey rzucił nałogi z pomocą swojego terapeuty. Wtedy też wyrzucono z zespołu Matt'a, mimo tego, że był jednym z założycieli grupy. Jego miejsce zajął Bob Bryar, który był dotychczas w ekipie koncertowej zespołu The Used. Wbrew wszystkiemu, co się stało, zespół szybko zebrał siły i w Kalifornii nagrali teledysk do pierwszego singla "Im Not Okay (I Promise)". Następnie wszystko potoczyło się szybciej. Wydali kolejny singel - "Helena", nagrali teledysk. Koncerty, wywiady telewizyjne, wywiady do gazet, sesje zdjęciowe, wiele nagród i tłumy fanów na koncertach - liczba tego wszystkiego idealnie odzwierciedla rosnącą popularność My Chemical Romance. Dzięki "Helenie" podbili Europę. Mają wielu fanów w różnych europejskich krajach - zaczynając od Hiszpanii, a kończąc na Polsce. Pasmo sukcesów płyty "Three Cheers for Sweet Revenge" na tym się nie kończy. Wydali następny, trzeci singiel, pt.: "The Ghost of sou”, który także zbiera nagrody - sama piosenka, jak i klip do niej. Na sukcesach związanych z płytą minął cały rok 2004 i 2005. Początkiem 2006r. zespół powrócił do studia, aby nagrywać swój kolejny studyjny album. W miedzy czasie (bo 21.marca.2006r. ) zespół wydał 2-płytowe DVD pt: "Life On The Murder Scene" zawierające nagrania koncertów.

Dnia 31 sierpnia 2006 roku zespół My Chemical Romance po raz piewszy na antenie telewizji MTV zagrał piosenke "Welcome To The Black Parade" z płyty "The Black Parade". Premiera odbyła się w czasie trwania Czerwonego Dywanu na gali MTV Video Music Award's. Chłopcy zagrali na dachu bardzo wysokiego wieżowca, na którym towarzyszyli im fani.

Skład:

Gerard Way - wokal
Ray Toro - gitara elektryczna, boczny wokal
Frank Iero - gitara elektryczna, boczny wokal
Mikey Way - gitara basowa
Bob Bryar - perkusja

Byli członkowie zespołu:

Matt Pelissier - perkusja

Dyskografia:

01. I Brought You My Bullets, You Brought Me Your Love (2002)
02. Three Cheers For Sweet Revenge (2004)
03. Life on the Murder Scene (2006)
04. The Black Parade (2006)

Oficjalna strona internetowa: www.mychemicalromance.com
MySpace: www.myspace.com/mychemicalromance
Komentarze
Vammp : Ten zespol jaklos do mnie nie przemawia, nie lubie go.
kalasznikowa : Ja tam nigdy nie zapomne Demolition lovers, albo Desert song z pierwszej plyty :...
kamilus : Spoko zespół, polecam ;) lubi ktoś? :wink: mnie sie nie podo...
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły