Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Recenzje :

Mortiis - Keiser Av En Dimensjon Ukjent

Keiser Av En Dimensjon Ukjent, Mortiis, ambient, Cold Meat Industry, Mystic Productions

„Keiser Av En Dimensjon Ukjent” to trzecia płyta Mortiis, w tym druga wydana w 1995 roku i druga przez ambientową Cold Meat Industry. Zawiera dwa długie syntezatorowe utwory zatytułowane po norwesku, lecz w kasetowej wersji Mystic Productions jest dodatkowa wkładka z angielskimi tłumaczeniami i opisami czego dotyczy muzyka. Zapomniano natomiast umieścić oryginalnych tytułów, a w dodatku cały tytuł płyty jakoś się nie zmieścił i nie dość, że jest skrócony do „Keisern Av En…” to jeszcze zdołano w nim popełnić błąd.

A więc Mortiis zabiera nas do okrągłej komnaty na krawędzi wszechświata, w której ściany ukazują kosmiczne wizje i są czarne i zimne jak norweska zimowa noc. Widzimy więc kamienne pustynie, lochy i jaskinie, a w drugim numerze wchodzimy w inne wymiary i przemierzamy ciemne lasy, gdzie cienie czają się pośród bezlistnych drzew. Cała ta podróż jest mroczna, miarowa i niespokojna. Dźwięki są niepokojące i w poszczególnych fragmentach zmienia się ich tempo i natężenie. Czasem wyłaniają się z nich bardziej zwarte melodie, czasem wszystko jest bardziej burzliwe i chaotyczne. W tych tasiemcowych tunelach następują kolejne fazy i zmieniające się motywy. Nie można więc powiedzieć, żeby cały czas leciało to samo, ale ma to pewną spójność i niezmiennie brnie do przodu w rytmie ponurych fanfar i pełnych pustki i szarości akompaniamentów. Oba utwory więc za bardzo nie odróżniają się od siebie i płytę można traktować jako jedną całość.

W obu podróżach pojawiają się też krótkie i bardzo mroczne deklamacje po jednej na każdy numer. Ktoś tam kieruje tą naszą wędrówką przez pustkowia i pilnuje, żeby nasz sen był dostatecznie groźny i żeby nie było z niego wyjścia. Płyta hipnotyzująca, relaksująca i idealnie nadająca się do tego, żeby naprawdę zasnąć i śnić nie mniej posępne i odległe wizje.

Tracklista:

1. Reisene Til Grotter Og Ødemarker
2. Keiser Av En Dimensjon Ukjent

Wydawca: Cold Meat Industry (1995)

Ocena szkolna: 4

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły