Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Muzyka :

Mirrorman i She.xist powracają z nową płytą dla dzieci z Czarnobyla

Mirrorman, She.xist, trip-hop, Czarnobyl, In the Fog, This is Pripyat

Mirrorman i She.xist - polsko-amerykański projekt trip-hopowy - wydaje nowy album po 8 latach od debiutu. Całkowity dochód ze sprzedaży muzyki ponownie sfinansuje operacje kardiologiczne ratujące życie dzieci z Czarnobyla i innych ukraińskich oraz białoruskich miast. "In the Fog II" to najnowsze wydawnictwo duetu. Jego premierę zaplanowano na 11 stycznia 2021.

Ostatnie 5 lat Mirrorman spędził w studiu nagrywając podkłady instrumentalne zarówno dla She.xist, jak i wielu międzynarodowych artystów, których zaproszono do wystąpienia na najnowszej płycie. Dlatego album został podpisany ‘Mirrorman | She.xist and guests’ i usłyszymy na nim: Emily Maguire (wokal), Martę Złakowską (wokal), Endless Melancholy (fortepian), Carine Fierobe (wokal), Elizabeth
Cole (wokal) i Thomasa Haydocka (saksofon).

Nasz pierwszy album był spontanicznym odruchem. Byliśmy świeżo po nagraniach na płytę Black Glass - mojego innego projektu i chciałem wykorzystać fakt, że oboje z She.xist mieliśmy ochotę na dalszą współpracę. Całą płytę zrealizowaliśmy we dwoje i to zdefiniowało specyficzny, niezwykle ulotny charakter tego projektu. Na pewno głos She.xist jest elementem, który bardzo mocno określił nastrój kompozycji. Jego pozytywna barwa i energia w połączeniu z ciemniejszymi partiami instrumentalnymi stworzyła intrygującą, piękną w wyrazie aurę, która pojawia się także na naszym najnowszym albumie. Obecność gości to chęć poszerzenia tonalności projektu i nadania mu większej przestrzeni do interpretacji. Moim zdaniem, finalnie udało nam się stworzyć coś bardzo spójnego a jednocześnie zróżnicowanego w kwestii narracyjnej. To jedna historia, ale opowiedziana na wiele głosów. - powiedział Mirrorman.

Najnowsza płyta projektu opowiada o losach mieszkańców Prypeci - miasta, z którego po katastrofie w czarnobylskiej elektrowni ewakuowano na zawsze ponad 50 000 mieszkańców. Poza wieloma odnośnikami w tekstach, miasto i jego mieszkańcy pojawiają się także w charakterystycznych dla projektu animowanych wideoklipach.

Mirrorman:
Otrzymaliśmy zgodę na wykorzystanie fotografii z prywatnych zbiorów mieszkańców Prypeci, ukazujących życie w tym mieście przed katastrofą. To naprawdę unikalne i trudne do zapomnienia obrazy. Jest dla nas wielkim zaszczytem, że mogliśmy pokazać coś tak wyjątkowego w naszych materiałach wideo promujących ‘In the Fog II’ Ta płyta jest swoistym hołdem dla nich wszystkich.

Promocję rozpoczął utwór ‘Intro: 1986’, (YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=P0N30LJTPTk), w którym gościnnie wystąpili Endless Melancholy (fortepian) oraz Elizabeth Cole (wokal). To krótka forma muzyczna, swoisty trailer otwierający album i jego przesłanie.
Już 7 stycznia 2021 premierę będzie miała druga, bardziej rozbudowana kompozycja, ‘This is Pripyat’,
(YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=1k3zsrRShfY), w której będzie można zobaczyć wiele wzruszających i pełnych nostalgii fotografii wkomponowanych w spektakularną animację autorstwa Piotra Topczyłko, autora wszystkich form wideo projektu Mirrorman | She.xist.


Muzycznie najnowsza propozycja duetu jest konsekwentną kontynuacją stylu znanego z debiutanckiego albumu. Na ‘In the Fog II’ mocno wybrzmiewają echa trip-hopowych nastrojów. Za sprawą oszczędnych, melancholijnych w wymowie kompozycji, opartych brzmieniowo głównie na
syntezatorach i efektach analogowych, nasyconych szumami taśm magnetofonowych i płyt winylowych, całość brzmi niezwykle klimatycznie.

Muzyka, którą nagrywam w Mirrorman | She.xist to wypadkowa setek inspiracji, które chłonę każdego dnia. Nie zadaję sobie trudu określania nut, które wychodzą spod moich palców. Gram dokładnie to co chcę powiedzieć w danej chwili i używam właściwych dla takich sytuacji sposobów. Raz są to 40 letnie syntezatory a kiedy indziej wystarczy jeden stary efekt funkcjonujący w wadliwy sposób. Korzystam także z najnowszych technologii, w tym instrumentów wirtualnych, które pozwalają poszerzyć horyzont granych dźwięków. Połączenie tych wszystkich światów podczas sesji nagraniowych jest dla mnie za każdym razem magiczną podróżą w czasie. - dodaje na koniec Mirrorman.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
‘In The Fog’ autorstwa duetu Mirrorman | She.xist to polsko-amerykański projekt muzyczny, którego działalność artystyczna od początku istnienia zorientowana jest na niesienie pomocy najuboższym dzieciom z rejonów Ukrainy i Białorusi, cierpiącym wskutek wad genetycznych będących rezultatem katastrofy nuklearnej w Czarnobylu w 1986 roku.
Całkowity dochód ze sprzedaży muzyki projektu  przekazywany jest pozarządowej organizacji Chernobyl Children International koordynującej szerokie programy pomocowe dla najbardziej potrzebujących społeczności w regionach dotkniętych katastrofą. Pozyskane w ten sposób pieniądze finansują m.in. specjalistyczne operacje kardiologiczne ratujące życie dzieci z Czarnobyla oraz innych ukraińskich i białoruskich miast zmagających się z konsekwencjami wydarzeń, które miały miejsce w 1986 roku.

Więcej informacji:
www.facebook.com/inthefogproject
www.youtube.com/INTHEFOGPROJECT
http://open.spotify.com/artist/2xFO362b10OznnBxarIF3X?si=kum_wrHOQGKOFpyIp5nIWQ
www.inthefog.net
www.chernobyl-international.com

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły