Castle Party 2020
Wracać wciąż do domu Le Guin
Recenzje :

Maigra - Encrypted

Maigra, Encrypted, metalcore, groove metal, Orphaned Land, Depeche Mode, Vader

Maigra to zespół z Wrocławia, który kiedyś już zdążył zadebiutować na rynku muzycznym. Nagranie płyty zajęło im jednak ładnych kilka lat i wydany własnymi siłami „Encrypted” ujrzał światło dzienne dopiero w tym roku. Znajdziemy na nim bogatą dawkę technicznego metalcore’a czy też groove metalu.

Muzyka jest czysta, przez co podczas słuchania można wyłapywać rozjeżdżające się plątaniny dźwięków. Od razu muszę zwrócić szczególną uwagę na bas, którego brzdąkające granie jest bardzo wyraźne i często wręcz dominuje na tle całości. Krótki, instrumentalny „Roughness” właściwie cały jest solówką na basie, wspomaganym perkusją, ale w pozostałych numerach wciąż słychać ten rytmiczny kręgosłup tego instrumentu oraz jego skomplikowane łamańce. Podobnie prezentuje się gra gitar, choć Maigra potrafi się rozjechać, rozpłynąć i wpaść w spokojniejsze tony. Takie delikatniejsze fragmenty są na przykład w „Matter Decoded”, „Air” i wielu innych momentach, a w „Implant” pojawia się nawet taki bliskowschodni nastrój przypominający klimaty Orphaned Land. Można też powiedzieć, że uwidaczniają się elementy psychodeliczne, które zlewają się i kotłują z bardziej ekspresyjnym i wybujałym graniem. Taki z pewnością jest „Chernobylite” ze swoimi rosyjskimi sentencjami i zawodzącym śpiewem.

Nakłada się na to kilka wokali, choć dominuje ten metalcore’owy, zdarty i wrzaskliwy growl. Są też i czyste śpiewy oraz całkiem spokojne deklamacje. Czasem to właśnie te ociężałe krzyki spowalniają obraz i czynią go bardziej walcowatym. Całościowo jednak burzliwy nastrój w muzyce, przekłada się na warstwę wokalną. „Encrypted” kojarzy się ze światem cyfryzacji, mikrocząsteczek, światłowodów i geometrii przestrzennej. Tak jak to wygląda na okładce.

Na zakończenie Maigra prezentuje bardzo ciekawą wersję utworu „I Feel You” z repertuaru Depeche Mode. No, takiego uderzenia to nie zrobił z tego nawet Vader. Sam ten utwór daje chyba duże pole do uruchomienia wyobraźni i eksperymentowania z własnymi interpretacjami, co wykorzystano tu w sposób niezwykle efektowny.

Choć płyta jest mocno rozbudowana technicznie, to nieco mniej zaskakuje pod względem kompozycyjnym. Utwory są raczej do siebie podobne i mimo kilkukrotnych przesłuchań, nie zapadają w pamięci, tak, żeby któryś z nich mógł stanowić jakiś wyróżnik pod względem melodyjności wokaliz czy gitarowych riffów. Muzyka raczej więc do wnikliwego odsłuchu niż porywająca. A to już zależy co kto lubi.

 

Tracklista:

01. Millenium
02. Hormone
03. Matter Decoded
04. Implant
05. Self Intrusion
06. Roughness
07. God Encrypted
08. Air
09. Seconds, Minutes, Hours…
10. Chernobylite
11. Nino
12. I Feel You (Depeche Mode cover)

Wydawca: Maigra (2017)

Ocena szkolna: 4

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły