Castle Party 2020
Wracać wciąż do domu Le Guin
Encyklopedia :

Lucifer's Friend

Lucifer's Friend - niemiecki zespół powstały w 1970 roku, grający rocka z wyraźnymi wpływami jazzowymi i muzyki pop. Mimo tego, że Lucifer's Friend powstał w Niemczech oraz grał progresywnie nie można ich zaliczyć do nurtu krautrock, który był bardziej zorientowany na brzmienia elektroniczne.
Urodzony w Wielkiej Brytanii John Lawton przed Lucifer's Friend był wokalistą grupy Stonewall, natomiast Peter Hecht, Dieter Horns, Peter Hesslein oraz Joachim Reitenbach byli członkami zespołu German Bonds. Tych pięciu muzyków spotkało się w roku 1970, aby nagrać album jako zespół Asterix. Niedługo potem zdecydowali się na zmianę nazwy na Lucifer's Friend. Obok Lucifer's Friend powstał projekt poboczny muzyków zespołu - Pink Mice. Członkami Pink Mice byli wszyscy muzycy Lucifer's Friend oprócz Petera Lawtona.

Pierwsze albumy wydawane były w Europie pod szyldem Vertigo Records natomiast w Stanach Zjednoczonych wydawały je małe wytwórnie (Billingsgate, Janus, Passport), często rok lub wiecej po pojawieniu się ich w Europie.

Pomimo tego, że zespół był dosyć znany oraz miał całkiem sporo oddanych fanów, albumy Lucifer's Friend było trudno zdobyć, co przyczyniło się do tego, że sukces artystyczny nie przełożył się na sukces komercyjny.

Pod koniec lat 70-tych zespół podpisał kontrakt z Elektra Records i pod szyldem tej wytwórni wydał trzy albumy zorientowane bardziej na komercyjne, popowe brzmienie. Taka zmiana stylu miała na celu zaistnienie komercyjne zespołu co jednak zaskutkowało zupełnie czymś odwrotnym - zainteresowanie zespołem zmalało. Paradoksalnie te albumy odniosły mniejszy sukces niż pierwsze wydawnictwa zespołu.

Lucifer's Friend znany był z częstych zmian w swoim stylu muzycznym. Zatytułowany Lucifer's Friend debiutancki album z 1970 roku zawierał mroczne teksty, czysto rockowe partie gitarowe i organowe co spowodowało, że ich muzyka bardzo przypominała dokonania takich zespołów jak Led Zeppelin czy Black Sabbath. Ten album nadal jest unikatem poszukiwanym przez fanów starego rockowego grania.

Na drugim albumie "Where The Groupies Killed The Blues" muzycy obrali nieco inny kierunek muzyczny. Była to bardzo eksperymentalna, progresywna i psychodeliczna muzyka rockowa w większości skomponowana przez Johna O'Briena Dockera. Na trzecim albumie "I'm Just A Rock&Roll Singer" muzycy znowu zmienili styl. Tym razem był to prostolinijny rock w stylu Grand Funk Railroad z charakterystycznymi tekstami opisujacymi trudy podróży i życia w drodze. Następny album, "Banquet" zawierał wielowarstwowe kompozycje w stylu jazzowo-rockowym; utwory wydłużyły się przypominając muzykę takich wykonawców jak Chicago czy Traffic. Każda z tych czterech pierwszych płyt zespołu była koncept-albumem.

Album Mind Exploding próbując podtrzymać styl zespołu połączył jazz z "Banquet" z garażowym rockiem z "Rock&Roll Signer" ale nie był tak dobrze odebrany jak poprzednie płyty. Wokalista John Lawton opuścił zespół w 1976 aby dołączyć do Uriah Heep, zastąpił go Mike Starr. John Lawton powrócił na albumie "Mean Machine" z 1981 roku. Na dwóch wydawnictwach bez Lawtona muzyka Lucifer's Friend bardziej przypominała ówczesna muzykę komercyjną niż ich poprzednie dokonania. Były to albumy "Good Time Warrior" (1978) i "Sneak Me In"(1980).

Album solowy Johna Lawtona z 1980r. - "Heartbeat" był albumem Lucifer's Friend pod każdym względem pomijając nazwę pod jaką został wydany. Płyta ta była nagrywana równolegle ze "Sneak Me In".
Oficjany powrót Lawtona na płycie "Mean Machine" spowodował, że zespół powrócił do klimatów bardziej Hard Rockowych w stylu kapel Foreigner lub Bad Company.
Lucifer's Friend oficjalnie rozpadł się w 1982 ale na krótko został zreaktywowany w 1990 roku aby wydać nowy krążek - "Sumo Grip".

Skład:

John Lawton - wokal
Peter Hesslein - gitara elektryczna
Dieter Horns - gitara basowa
Herbert Bornholdt - perkusja

Byli członkowie zespołu:

Mike Starrs - wokal
Peter Hecht - instrumenty klawiszowe
Andrew Askew - instrumenty klawiszowe
Joachim Reitenbach - perkusja

Dyskografia:

01. Asterix (1970)
02. Lucifer's Friend (1970)
03. Where Groupies Killed The Blues (1972)
04. I'm Just A Rock'n'Roll Singer (1973)
05. Banquet (1974)
06. Devil's Touch (Compilation) (1976)
07. Mind Exploding (1976)
08. Good Time Warrior (1978)
09. Sneak Me In (1980)
10. Mean Machine (1981)
11. Sumo Grip (1994)

Oficjalna strona internetowa: www.johnlawton.org/lf
MySpace: www.myspace.com/xlucifersfriendx
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły