Paradoks
Wracać wciąż do domu Le Guin
Felietony :

LPR chce zamknąć Klub Sztuki Niepopularnej Alter Ego

Alter Ego organizuje wernisaże, koncerty i spektakle będące poza głównym nurtem sztuki. Odbywają się tam imprezy Electrovisions czy Release Parties organizowane przez Sound Cliniqum, znane z naszego portalu. Współwłaściciel Alter Ego otrzymał list od szczecińskiego Urzędu Morskiego (od którego wynajmowany jest lokal) w sprawie występu "Pain Box" w wykonaniu Suka Off. W liście postawione zostało ultimatum - albo odwołanie występu albo zamknięcie lokalu...
"(...) W nawiązaniu do planowanej akcji pt. Suka Off "Pain Box" mającej się odbyć w dniu 22 czerwca 2007 roku wzywam do usunięcia tego programu z repertuaru państwa klubu". W razie niespełnienia żądania urząd grozi likwidacją klubu, argumentując, iż mieści się w budynku należącym do skarbu państwa. (...)".

W liście w całości dostępnym tutaj dyrektor administracji budynku powołuje się na zapis, iż wykorzystanie lokalu sprzecznie z umową skutkuje rozwiązaniem umowy najmu. Sprzeczne z umową najmu ma być przedstawienie, podczas którego prezentowane mają być sceny przemocy.

W swoim oświadczeniu klub argumentuje, iż działalność teatralna jak najbardziej jest obiektem umowy, a administrator budynku nie jest osobą kompetentną by oceniać repertuar i decydować, które przedstawienia powinny być poddawane cenzurze.

"(...) Niemniej, dwa elementy pisma wydają się być czytelne. Są to elementy nakazu i represji. Totalizm, a zarazem kołtuństwo bijące z tego tekstu są tak porażające, że jakikolwiek dyskurs z autorem tekstu traci właściwie sens. Pomimo tego zwróciliśmy się do pana Grzegorza Jasińskiego z prośbą o wyjaśnienie swoich intencji. (...)"

Klub jako jednostka ciesząca się niezależnością oświadcza, iż nigdy nie będzie ulegać tego typu szantażom, bez względu na prowiniencje ich inicjatorów.

Jak widać, po nagonce na środowiska gejowskie przychodzi czas na sztukę alternatwną. Precedensowe sytuacje od czasów PRL jak zamknięcie klubu Le Madame czy obecna nagonka na Alter Ego napawają niepokojem o prawa wolności jednostki w poniekąd demokratycznym kraju. Pod znakiem zapytania stoją kolejne imprezy, które niejednokrotnie patronowaliśmy w ramach naszego portalu.
Komentarze
Horsea : , o ile dobrze pamiętam (niech mnie ktoś sprostuje, jeśli jestem w błędzi...
amorphous : , o ile dobrze pamiętam (niech mnie ktoś sprostuje, jeśli jestem w błędzi...
Horsea : Wokół SUKA OFF zawsze jest dużo szumu i kontrowersji (potrzebnych...
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły