Castle Party 2020
Wracać wciąż do domu Le Guin
Literatura :

Kjell Ola Dahl - Wierny przyjaciel

Kjell Ola Dahl, Wierny przyjaciel, Ze Strachem, Czarne, Wydawnictwo Czarne, kryminał, sensacjaDociekliwy policyjny duet: inspektor Gunnarstranda i jego asystent Franken Frolich powracają w najnowszej książce Kjell Ola Dahla “Wierny przyjaciel”, która ukazała się w marcu 2013 roku nakładem wydawnictwa Czarne. “Ojciec norweskiego kryminału” w charakterystyczny już sposób buduje napięcie i niepokojącą atmosferę od samego początku powieści. Dzięki doskonałej fabule, zaskakującym zwrotom akcji, samochodowym pościgom od pierwszych stron książki oraz zaangażowanym, błyskotliwym i drobiazgowym funkcjonariuszom, Kjell Ola Dahl prezentuje najwyższy poziom i przyciąga do siebie kolejnych czytelników spragnionych intrygujących kryminalnych opowieści i rozrywki na najwyższym poziomie.

“Wierny przyjaciel” to znakomita powieść policyjna ze skomplikowaną fabułą, w której splata się kilka wątków i tajemnic. Głównym motywem jest tu oczywiście rozwiązanie sprawy zabójstwa i odnalezienie mordercy, ale w międzyczasie pojawia się drugi wątek zaginięcia młodej studentki. Już na samym początku czytelnik zostaje zbombardowany ogromną ilością informacji, śladów i zagadnień, a im bliżej rozwiązania zagadki, tym bardziej się sprawa komplikuje. Wszystko w powieści jest jednak przemyślane i znów będzie się kręcić wokół tajemniczych kobiet.
Inspektor Gunnarstranda spędza wakacje poza miastem i tym razem Frolich jest na pierwszym planie i angażuje się w policyjne sprawy bardziej niż zwykle. W letnią noc w Oslo, podczas akcji zostaje zatrzymana Veronika Undset podejrzana o kontakty ze znanym przestępcą Kadirem Zahidem. Na dodatek w jej torebce Frolich znajduje ukryte narkotyki, kilka działek kokainy. Kobieta podczas przesłuchania nie przyznaje się do posiadania używek i nie chce zdradzić, w jakim celu odwiedziła Zahida. W tym samym czasie policja dostaje zgłoszenie o zaginięciu młodej afrykańskiej studentki Rosaliny M’Taya, która dzięki stypendium, w ramach wymiany studenckiej mogła rozpocząć naukę na uniwersytecie w Oslo. Sprawy przybierają nieoczekiwany obrót, kiedy na przyjęciu urodzinowym starego znajomego, Franken spotyka Veronikę. Okazuje się, że jest ona narzeczoną gospodarza, kumpla z dzieciństwa Karla Andersa. Rozpoczyna się śledztwo dotyczące zaginięcia Rosalindy, gdy nagle Franken otrzymuje zaskakującą wiadomość o zamordowaniu Veroniki, a Gunnarstranda postanawia przerwać urlop i włączyć się do sprawy. Będzie on jednak do końca powieści tylko pomocnikiem w rozwiązywaniu kryminalnych zagadek.
Stanie się to jedną z trudniejszych spraw do ogarnięcia w policyjnej karierze Frolicha. By rozwiązać tajemnicę zabójstwa i porwania, Franken będzie musiał zagłębić się w swoją przeszłość i zmierzyć się z mrocznym, podziemnym światem Oslo. Zostaną odkryte karty dotyczące przeszłości i znajomości Frolicha z Karlem Andersem i policjant będzie musiał dokonać trudnego wyboru pomiędzy lojalnością i profesjonalizmem. 
Czytając nową powieść Dahla czytelnicy odbędą szaleńczą podróż w kryminalny świat pełen niespodzianek, mrocznych tajemnic związanych z przemocą i skomplikowanymi relacjami między kobietami i mężczyznami. Mnogość wątków, zawiła fabuła i świetne dialogi stanowią o najwyższej literackiej jakości w tym gatunku. Świetny kryminał, polecam.
Wydawca: Czarne (2013)
http://czarne.com.pl/
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły