Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Video :

Kiev Office - Mjizë dvjema vjídama

Kiev Office, rock, folk

Gdyński zespół Kiev Office opublikował wideoklip z tekstem do nowego utworu. "Mjizë dvjema vjídama" otwiera zapowiadany od dłuższego czasu album zatytułowany "Gjinjenjé" i jest pierwszym promującym go singlem. Aktualna data premiery długograja to 29 grudnia 2021 r. Materiał zainspirowany został dziejami i legendami Słowińców.

Grający różne odmiany rocka Kiev Office powstał w 2007 roku w Gdyni. Zespołem dowodzi Michał "Goran" Miegoń. Obecnie towarzyszą mu Maciej Bandur, Marcin Lewandowski i Krzysztof Wroński.

Album "Gjinjenjé" poświęcony jest historii Słowińców i legendom z okolic jeziora Łebsko. Jego tytuł w języku kaszubskim oznacza "znikanie".

O utworze "Mjizë dvjema vjídama" zespół napisał: "Tekst jest inspirowany autentycznym podaniem słowińskim, zapisanym na początku XX wieku, o dwu bogach, wyobrażonych jako wieszczące konie, przepowiadające los swojemu ludowi. W podaniu tym zachowała się pamięć o pogańskim Pomorzu i wierzchowcach bogów, które znamy ze średniowiecznych kronik opisujących świątynie Trygława w Szczecinie i Swantewita w Arkonie. 'Mjizë dvjema vjídama' oznacza w języku kaszubskim 'zmierzch' bądź 'świt' i w kontekście utworu odnosi się do niepewności egzystencjalnej Słowińców, których język, tożsamość i kultura znajdowały się na skraju bytu i niebytu od czasów pruskich aż do PRL".

https://www.youtube.com/watch?v=9kZGCQrdEn0

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły