Wracać wciąż do domu Le Guin
Castle Party 2020
Recenzje :

John Zorn - Naked City

John Zorn to muzyk, który wyrósł na niesamowicie wpływową, wręcz charyzmatyczną postać w świecie jazzu. Masada, projekt PainKiller, w którym wraz z Mickiem Harrisem z zespołu Napalm Death i z Billem Laswellem, łączył grindcore z free jazzem, to tylko niektóre przykłady działalności tego genialnego saksofonisty. W swoim solowym dorobku ma także kilka wstrząsających płyt.
"Naked City" to album w całości instrumentalny, dwadzieścia sześć utworów o łącznym czasie trwania 55 minut. Muzyka zawarta na krążku to bezkompromisowa żonglerka stylami, co przy pierwszym odsłuchu może przyprawić o niemały zawrót głowy. Zorn do współpracy zaprosił między innymi fenomenalnego perkusistę Joeya Barona, gitarzystę Billa Frisella, basistę Freda Fritha a także Wayna Horovitza odpowiedzialnego za pianino. Muzycy w brawurowy sposób przemieszczają się pomiędzy free jazzem, hardcorem, country, rockabilly, czy też muzyką filmową, która w twórczości lidera zespołu zajmuje szczególne miejsce. Na albumie nie zabrakło więc kilku komicznych modyfikacji znanych ze ścieżek dźwiękowych do filmów. Na warsztat zespół wziął między innymi dźwięki znane z filmów o "Batmanie", agencie 007, a także "A Shot In The Dark" z kakofonicznym początkiem.

Kolejnym ważnym składnikiem albumu są karkołomne, zahaczające o grindcore - miniaturki muzyczne. Wszystkie zakrawają o geniusz, zespół nagrał najzwyczajniej w świecie kilka wariacji na temat ekstremalnej muzyki. Sporo tu muzycznych dysonansów - wściekłe solówki saksofonu, na tle połamanych rytmów perkusyjnych. Swoje trzy grosze dokłada klawiszowiec zespołu, jego partie mogą kojarzyć się z muzyką z animowanych filmików. Warto zwrócić uwagę na "N.Y. Flat Top Box" charakteryzuje się on przeskokami, pomiędzy słodkimi melodiami zaczerpniętymi z muzyki country, by za chwilę przywalić pełnym jazgotu graniem. Duża doza humoru zapewne towarzyszyła muzykom przy tworzeniu tych utworów.

Na koniec zostawiłem sobie utwory, które wpisują się w estetykę free jazzową. "Latin Quarter" z piskliwym solo saksofonu, "Saigon Pickup" z dużą ilością delikatnych klawiszy, czy też kończący album rockowy "Inside Straight". Warto w tym numerze prześledzić oryginalny dialog muzyczny pomiędzy perkusją, a saksofonem Zorna.

W zasadzie każdy numer na płycie trzyma wysoki poziom. Wydaje się iż mimo indywidualizmu każdego z muzyków, udało się stworzyć jednorodnego, w pełni wciągającego dzieło. Awangarda jazzowa najwyższych lotów.

Tracklista:

01. Batman
02. The Sicilian Clan
03. You Will Be Shot
04. Latin Quarter
05. A Shot in the Dark
06. Reanimator
07. Snagglepuss
08. I Want To Live
09. Lonely Woman
10. Igneous Ejaculation
11. Blood Duster
12. Hammerhead
13. Demon Sanctuary
14. Obeah Man
15. Ujaku
16. Fuck The Facts
17. Speedball
18. Chinatown
19. Punk China Doll
20. N.Y. Flat Top Box
21. Saigon Pickup
22. The James Bond Theme
23. Den Of Sins
24. Contempt
25. Graveyard Shift
26. Inside Straight

Wydawca: Warner Music Group (1990)
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły