Zabawa w chowanego
Lem
Encyklopedia :

Iris

Iris - jeden z niewielu amerykańskich zespołów mających znaczny wpływ na scenę electro/synthpopową. Większość grup uprawiających ten gatunek muzyczny pochodzi z Europy, Iris udowadnia, że także zespoły ze Stanów Zjednoczonych mogą wnieść coś nowego i świeżego do synthpopu. Iris powstał w 1998 roku jako Forgiving Airis. Zespół założyli dwaj przyjaciele z collegu: Reagan Jones i Matt Morris.

Muzycy skomponowali kilka nagrań, z którymi jeździli po klubach i barach w Austin (Texas). Jako Iris grupa podpisała kontrakt z amerykańską wytwórnią A Different Drum w 1999 roku, wydając swoją pierwszą płytę "Disconnect", na której znalazło się kultowe już nagranie "Annie, Would I Lie To You?". Rok później Iris otrzymał nagrodę jako najlepszy zespół i za najlepszy album amerykańskiego synthpopu w 2000 roku.

Mimo sukcesów Iris, Reagan Jonesa i Matthew Morrisa podzieliły różnice, w efekcie czego Morris odszedł z zespołu a zastąpił go Andrew Sega, który dodał formacji nowe gitarowe brzmienie. Iris zaczął grać mniej synthpopu a więcej electro popu z synth rockiem. Muzycy odeszli również ze swej macierzystej wytwórni A Defferent Drum aby wydawać swoje płyty w Diffusion Records.

W 2003 roku przed ich odejściem od Diffusion Records, Iris wydali album z remiksami i b-side'ami "Reconnect". W 2005 roku zespół wypuścił swoją kolejną płytę, pod tytułem "Wrath", która została fantastycznie przyjęta przez krytyków muzycznych i coraz większą rzeszę fanów grupy.

Grupa koncertowała w Polsce kilka razy m.in. w 2005 roku zagrali koncert w szczecińskim klubie Grand Cru, gdzie spotkali się z gorącym przyjęciem.

Ostatnim albumem grupy jest dwupłytowe wydawnictwo "Hydra" (CD/DVD). Płyta ukazała się w Polsce na początku kwietnia 2008 roku na licencji Vision Music.

Skład:

Reagan Jones - wokal
Andrew Sega - instrumenty klawiszowe, gitara elektryczna, programowanie

Byli członkowie zespołu:

Matthew Morris - instrumenty klawiszowe, programowanie

Dyskografia:

01. Annie, Would I Lie To You (CDM) (1999)
02. Danger Is The Shame (CDM) (1999)
03. Disconnect (1999)
04. Saving Time (CDM) (1999)
05. Lose In Wanting (CDM) (2000)
06. Unknown (CDM) (2002)
07. Awakening (2003)
08. Reconnect (2003)
09. Wrath (2005)
10. Hydra (CD/DVD) (2008)

Oficjalna strona internetowa: www.irismusic.com
MySpace: www.myspace.com/iris2

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły