Castle Party 2020
Wracać wciąż do domu Le Guin
Recenzje :

Hellvoid - Gloomy Wizard

Hellvoid, Gloomy Wizard, bass n’ roll, rock and roll, Black Sabbath, doom metal, Cathedral

Raptem na początku 2015 roku powstał trójmiejski Hellvoid, a już w grudniu dotarła do mnie ich EPka „Gloomy Wizard”. Rzecz to niebagatelna głównie z tego powodu, że w składzie nie uświadczymy gitarzysty, a cała akcja oprócz perkusji i wokalu, rozgrywa się na dwa basy. Dlatego w internecie reklamują swoją muzykę jako bass n’ roll. Mniejsza jednak o nazewnictwo. Najważniejsze, że efekt jest super i oryginalność idzie w parze z jakością.

 

O tym, że dużo tu basu chyba nie trzeba wspominać, ale faktycznie dużo tu również rock and rolla. Od początku słychać żywiołowość i energiczność, ale nie tylko. Hellvoid ma bowiem również doom metalową odsłonę i często wyraźnie da się odczuć ducha Black Sabbath. Szczególnie na przykład na początku numeru tytułowego. Zresztą już okładka, a nawet sam tytuł wyraźnie świadczą o inspiracjach. Momentami klimat i brzmienie kojarzą mi się również z Cathedral, czyli dokładnie z połączeniem doom metalu i rock ad rolla.

W tym wszystkim wyróżnia się także wokal, który jest naprawdę mocny. Czasem trochę melodyjny, ale głównie zachrypnięty i growlujący na pewno dodaje mrocznej atmosfery, którą otulona jest cała płyta. Już w pierwszym „Decapitated” daje o sobie mocno znać, a w końcowej części „Gloomy Wizard” to już naprawdę są konkretne ryki.

Co do samych basów to granie jest bardzo fajne i pokazuje jakie możliwości maja te, zazwyczaj ukryte za gitarowymi riffami, instrumenty. Te brzdąkające melodyjki wychodzą bardzo efektownie i czasem, jak w ostatnim „Learn From This Mistake” (czemu jest to bonus track to nie mam pojęcia) przybierają wręcz formę solówek. Jak dla mnie jednak największym atutem „Gloomy Wizard” jest drugi „Broken Glass”. Świetna melodyjka przewodnia i zajebisty motyw wokalny w refrenie czynią z tej piosenki nie lada hiciora.

Hellvoid jest dla mnie sporą niespodzianką i bardzo pozytywnie odbieram ich debiut wydawniczy. Jak zwykle w takich sytuacjach żałuję, że jest mało, ale jak na tak krótki okres istnienia zespołu i początek działalności jest bardzo dobrze. Nie zmienia to faktu, że gdyby materiał był dłuższy i płyta pełna, ocena na pewno byłaby wyższa.

 

Tracklista:

01. Decapitated
02. Broken Glass
03. Rehab
04. Gloomy Wizard
05. Learn From This Mistake

Wydawca: Hellvoid (2015)

Ocena szkolna: 4+

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły