Castle Party 2020
Wracać wciąż do domu Le Guin
Muzyka :

Half - Light - Nowe orientacje

Z repertuarem Republiki, a dokładniej z płytą „Nowe sytuacje”, zmierzy się toruńskie trio Half Light. Pomysł narodził się już dawno, ale ostatecznego kształtu nabierze w tym roku. Jest to szczególny rok w muzyce. W 2011 roku mija nie tylko 30 lat od powstania Republiki, ale również 10 lat od śmierci jej lidera - Grzegorza Ciechowskiego.
Half Light powstał w 2008 roku. To połączenie elektronicznych brzmień z subtelną gitarą, które pozwala grupie muzyczne penetrować elektroakustyczne przestrzenie. W ubiegłym roku zespół wydał debiutancki album zatytułowany „Night in the Mirror”. Ich druga płyta z republikańskim materiałem będzie nosiła tytuł „Nowe orientacje”. 
„W 1983 roku mieliśmy do czynienia z nową sytuacją muzyczno-polityczną, a my czerpiąc z tekstu „Nowych sytuacji” chcemy przekazać naszą nową orientację muzyczną”- tłumaczą - „Nasze instrumentarium pozwala zaprezentować te utwory w zupełnie innych, elektronicznych wersjach. Choć linie wokalne pozostaną w stylu republikańskim, to jednak fani Republiki mogą być mocno zaskoczeni całością” - opowiada Krzysztof Janiszewski, wokalista Half Light. „Muzyka na „Nowych sytuacjach” jest bardzo surowa, ma swoją charakterystyczną dynamikę. My wzbogacimy ten materiał pod względem produkcyjnym. Będzie bogato, choć także z pazurem. Płyta jest nieco ostrzejsza od naszego debiutu”. 

"Nagrywanie zwykłej składanki z piosenkami Grzegorza Ciechowskiego mija się z celem. Zrobiła to już Kasia Kowalska, a w tym jubileuszowym roku na pewno ukaże się takich płyt jeszcze więcej” - mówi Krzysztof Janiszewski. „Chcieliśmy nagrać całą płytę od A do Z, ale w swoim wykonaniu. Tak samo robi wielu wykonawców na Zachodzie, ostatnio m.in. Dream Theater, który pracuje nad własną wersją „Dark Side of the Moon” Pink Floyd. Nasz materiał jest już gotowy w 60-70 procentach”. Half Light już przy okazji „Night in the Mirror” zamieścił jedną kompozycję Grzegorza Ciechowskiego pt. „Mówca”. Utwór pierwotnie miał znaleźć się na płycie „Tribute to Grzegorz Ciechowski” przygotowywanej przez Grzegorza Kopcewicza. Oprócz tego sam Janiszewski dwukrotnie brał udział w koncertach pamięci lidera Republiki, wykonując jego utwory. „Halucynacje”, singiel pilotujący „Nowe orientacje” powinien ukazać się w marcu. Premiera całej płyty „Nowe orientacje” będzie miała miejsce 29 sierpnia 2011 roku, w dniu urodzin Obywatela GC.
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły