Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin
Felietony :

Gothic Lolita

Gothic Lolita, Moda Gotycka, Moda, Gothic, Subkultura, KontrkulturaGothic Lolita, albo inaczej GothLoli należy do podkategorii stylu i mody "lolita" (Lolita Fashion), zapoczątkowanej przez młodych Japończyków. Etymologia nazwy jest natomiast bardzo europejska. Drugi człon to zdrobnienie imienia Dolores, które zyskało popularność i zupełnie nowy wydźwięk po wydaniu słynnej "Lolity" Nabokova.
Człon pierwszy - "gothic" – wywodzi się od europejskiego gotyku, dawniej kojarzonego ze strzelistymi katedrami i architekturą, bedący synonimem określenia "subkultura gotycka", która to jest afirmacją mroku i okultyzmu. Dzięki powieści słowo ''lolita'' kojarzone jest z emanującą świadomą zmysłowością i sexappealem nastolatką.

Styl i moda "lolita" (tj. Lolita Fashion) korzenie mają w epoce wiktoriańskiej (wpływ rokoka). Młode dziewczęta (i chłopcy) ubierają się w rzeczy przypominające te z epoki (zapinane pod szyją bluzki z bufiastymi rękawami, aksamitki, gorsety, kapelusiki, koronkowe suknie z falbanami). Do wszystkiego dochodzą "stylowe" parasole, torebki, a nawet... podkolanówki. Nastolatkowie wychodzą w nich do miasta, na zakupy, przyjęcia. Swoim wizerunkiem GothLolis chcą przypominać porcelanowe wiktoriańskie laleczki.

Gothic Lolita jest najbardziej znanym ze stylów podchodzących pod Lolita Fashion, inne to m.in.: Classic Lolita (prezentujący się niezwykle dojrzale i patetycznie) oraz Sweet Lolita (charakteryzujacy się wielokolorowością, cukierkowością i zalotnością).

Styl GothLoli

Gothic Lolita ubiera się w rozmaite kombinacje czerni i bieli. Nie zapomina o koronkowym kołnierzyku. wstążkach, kokardkach i wszelkich delikatnych ozdobnikach, oddających pruderię epoki wiktoriańskiej. Nosi podkolanówki, gorsety, bufiaste bluzki, wszędzie pojawia się mnóstwo koronki i tiulu. GothLolis noszą przeważnie stylizowane na epokowe spódnice z dużą ilością falban i dodatków, uzupełnione o turniurę bądź krynolinę. Oprócz tego nie zapominają o nakryciu głowy - stylowych, małych kapelusikach (bonnetach - zawiązywanych pod szyją) i kapeluszach, po wszelkiej maści woale. Spore znaczenie ma koronkowy parasol (czarny bądź biały), wachlarz oraz torebka, która stanowi element szczególny (często przybiera kształt nietoperza, trumny albo krzyża).
Loli nie zapomina także o akcentach "małej dziewczynki" - często towarzyszy jej pluszowy miś, laleczka (Super Dollfie) lub inna zabawka. Włosy upina przeważnie w dwa kucyki i wymyślne koki. Niejednokrotnie nawiązuje do fryzur z epoki - chociażby wyrafinowanych loków wiktoriańskich lalek z porcelany. Klasycznym kolorem włosów jest czarny lub blond, bardzo rzadko spotyka się odejście od tej reguły. Makijaż nie jest aż tak istotny - grunt to rzęsy podkreślone tuszem, powieki pociągnięte ciemnym eyelinerem oraz delikatny róż na policzkach. Kontrastem dla idealnie białej cery są wyszminkowane na czerwono lub różowo usta.

Historia

Styl Gothic Lolilta zaczął kiełkować w 1998 roku, ale jako szeroko pojęta moda funkcjonował dopiero trzy lata później. Już w 2003 roku stał się równorzędnym rywalem stylów popularnych, alternatywą dla młodych, zbuntowanych Japończyków. Największą sławę zdobył w Tokio - przede wszystkim dzięki obecności na muzycznej scenie. Typowy dla formacji uprawiających tzw. visual kei image - szokujące stroje, makijaże i wyzywające zachowania - przykuł uwagę wielu przyszłych fanów GothLoli. W tę estetykę wpisywał się Mana - gitarzysta Malice Mizer - który znacząco pomógł w spopularyzowaniu stylu. Instrumentalista okazał się również znakomitym projektantem. Po odejściu z zespołu założył firmę zajmującą się produkcją ubrań i z czasem wykreował dwie świetne linie ubrań dla estetyki Gothic Lolita: Elegant Gothic Lolita (EGL) i Elegant Gothic Aristocrat (EGA). Ubrania tworzy w klasie unisex - identyczne dostępne są dla kobiet i dla mężczyzn. Inna znana marka to wykreowana w 1999 roku Moi-meme-Moitie. Przełomowymi postaciami dla stylu są również: piosenkarz Kana i grafik Mitsukazu Mihara - twórcy poświęconego modzie i muzyce gotyckiej magazynu "Gothic And Lolita Bible".

GothLoli w kulturze

W Japonii styl Gothic Lolita opanował media i sklepy. Stał się alternatywną, a jednocześnie - elementem kultury masowej. Przewijał się w mangach, grach komputerowych, gazetach, etc. Społeczność gotycka poszerzyła się o GothLoli, a zachód zaczął kopiować liczne japońskie pomysły, wytwarzając własne marki i ubrania. Moda opanowała Stany Zjednoczone i Europę. Jej przejawy niezwykle często obserwowane są na konwentach anime i pop-rockowych koncertach. Wielką miłośniczką stylu jest Courtney Love. Do jego spopularyzowania na zachodzie przyczyniły się również teatr Metamorphose oraz sklepy: Baby, The Stars Shine Bright i Funhouse. Spory wydźwięk miały przenikające do zachodniej telewizji mangi (np. Princess Ai), w których doskonale widoczny był styl japońskiej Gothic Lolity.
Na rozwój subkultury duży wpływ miał ponad stustronnicowy magazyn "Gothic & Lolita Bible", zawierający modowe nowości, zdjęcia, wzory, dodatki, szczegółowy katalog i różne propozycje ubrań. Inne periodyki to "Kera" oraz "Gosu Rori" (fonetycznie po japońsku GothLoli), które skupiają się głównie na modzie.
Obecnie największym, komercyjnym centrum mody Gothic Lolita jest sklep Marui Young w Shinjuku, jego poprzednikiem był Marui One, zamknięty w sierpniu 2004. Ten duży młodzieżowy sklep ma 4 piętra całkowicie poświęcone modzie Gothic Lolita.
W naszym kraju ceny markowych ubrań w stylu GothLoli są tak niebotycznie wysokie, że częściej można spotkać się z ciuchami tworzonymi ręcznie lub zakupionymi po okazyjnej cenie na aukcjach internetowych.

Więcej o Lolita Fashion?

1. Czołowym gatunkiem Lolita Fashion jest Gothic Lolita - ale i on zawiera sporo podkategorii. Wyróżniamy:
 - Gothic Lolita typowy, najbardziej spopularyzowany, przeważnie ubrania w czerni i bieli, w Moitie także czerń i ciemny błękit lub ciemna czerwień. W tym Elegant Gothic Lolita oraz Elegant Gothic Aristocrat
 - KuroLoli czyli ubrana całkowicie na czarno, zwana Czarną Lolitą
 - GuroLoli nazywa się styl, który prezentuje makabryczny, straszny, szokujący, przerażający wygląd - zabandażowane fragmenty ciała, sztuczna krew, itd.

2. Sweet Lolita - styl, który usiłuje być "słodki do obrzydliwości" - sukienki do kolan, często w różowych, niebieskich, kremowych oraz czerwonych (rzedziej innych), pastelowych i jasnych kolorach. Fantazyjne barwy częstokroć podkreślone są surowością czerni. Do tego dochodzą liczne wzory i ozdoby – z kwiatów, wiśni, truskawek i wszelkiego słodkiego jedzenia, pluszowe misie i Super Dollfies. Styl ten jest w dużej mierze powiązany z mangą i anime. Podkategorię dla "słodkiej lolity" tworzy styl zwany:
 - Shirololi - czyli osoba ubrana całkowicie na biało

3. Classical Lolita - subkategoria dla Gothic Lolity, inspirowana epoką wiktoriańską i barokiem. Styl ten uważany jest za dojrzały, zawiera skomplikowane, poważne wzory i mieszanki głębokich, ciemnych kolorów (burgundy, czernie, zielenie, błękity), również różu i bieli

4. Punk Lolita - styl powstały poprzez wprowadzanie do stylu GothLoli elementów punkowych. Wkomponowały się w niego m.in.: porwane tkaniny, kratki, agrafki, łańcuchy, odciskane wzory, krótkie włosy, itd. Ten sposób ubioru nie wpisuje się dosłownie w Lolita Fashion, jest bardziej zachodni, a wiele jego elementów pochodzi z europejskiej stolicy wampirów Camden Town

5. Wa Lolita - charakteryzuje się kombinacją i połączeniem tradycyjnych japońskich ubrań (yukata, kimono) oraz Lolita Fashion. Dochodzi do tego tradycyjny japoński makijaż oraz typowe dla tej kultury parasolki

6. Qi Lolita - nazywana także Chee-Loli jest podobna do Wa Lolita, ale swoje korzenie ma w Chinach. Miesza tradycyjny strój chiński (qipao) z Lolita Fashion

7. Erotic Lolita - zwana także EroLoli. Lubi wyzywający, erotyczny ubiór i fetyszyzm. Nosi bardzo krótkie spódniczki, ale nie zapomina o elementach wiktoriańskich. EroLoli kusi, naginając pewne zasady mody wiktoriańskiej, a jednocześnie trzyma się kurczowo jej podstawowych elementów (zachowane bufiaste bluzki, koronki, kołnierze, etc.)

8. Ouji - styl męski, inspirowany ubiorem ucznia w epoce wiktoriańskiej. Charakteryzuje się koszulami udekorowanymi koronką oraz spodniami do kolan. Czasami pokrywa się ze stylem dandysa

9. Kodona - (od "kodomo otona", dosłownie: "dorosłe dziecko") jest zachodnim terminem, który po raz pierwszy ukazał się w "Gothic & Lolita Bible", określając odzież, która byłaby zwykle określana mianem Ouji. Termin ten nie jest używany w Japonii

10. Aristocrat/Madame - moda japońska, która korzenie ma w europejskim średniowieczu. Jej propagatorem był Mana (Elegance Gothic Aristocrat)

11. Dandy-Dandys - europejski modniś XIX wieku - do stylu Gothic Lolita wniósł frak i żabot
Komentarze
Devon : Nie mówię, że nie ma. Ale kilka lat temu były bardziej obecne w dyskur...
Devon : Lolitki są piękne, ale na litość, jeśli dwumetrowa matrona ubiera koron...
amorphous : Nie zapominajmy oczywiście o Norwegian Funeral Doom Metal Lolita.
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły