Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin
Muzyka :

Festiwal Muzyki Celtyckiej VII w Będzinie

Już 28 sierpnia rusza VII edycja 3-dniowego Festiwalu Muzyki Celtyckiej "Zamek” w Będzinie. Jedno z najbardziej oryginalnych wydarzeń na kulturalnej mapie Polski, znajduje się w czołówce największych i najważniejszych celtyckich imprez w Europie Środkowej. Każdego roku  na zamkowe wzgórze zjeżdża ponad setka wykonawców i kilkutysięczny tłum miłośników nie tylko celtyckiego grania. Tegoroczna edycja to 2 sceny, na których zagra i zatańczy łącznie 15 zespołów z kraju i zagranicy. Jak zawsze, Festiwalowi towarzyszyć będą liczne wydarzenia kulturalne: warsztaty muzyczne i taneczne, wernisaże oraz nocne jam sessions. Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny.
Festiwal Muzyki Celtyckiej Zamek” to cykliczna impreza odbywająca się w Będzinie, w każdy ostatni weekend wakacji. Na  dużej scenie zlokalizowanej u stóp będzińskiego zamku oraz małej – na dziedzińcu Ośrodka Kultury w Będzinie (ul.Małachowskiego 43), wystąpi 11 zespołów oraz 4 grupy taneczne. Podczas 3 dni zagrają m.in.: brytyjski bard Tim O’Connor z zespołem, wirtuoz harfy Jochen Vogel, francuski Startijenn oraz ulubieńcy będzińskiej publiczności – walijski zespół One String Loose. Spośród polskich „Celtów”, zobaczymy m.in.: Zespół Muzyki Celtyckiej Beltaine, który jest jednym z pomysłodawców i współorganizatorów imprezy, a także Danar, Filids oraz Greenwood. Jak co roku, festiwalowi goście będą mogli podziwiać również nieprzeciętne umiejętności formacji tańców irlandzkich. Tym razem będą to: Glendalough, Beltaine, Galway i Eriu.

Koncertom Festiwalu Muzyki Celtyckiej "Zamek” towarzyszyć będą liczne wydarzenia kulturalne. Na dziedzińcu Ośrodka Kultury w Będzinie odbędą się bezpłatne warsztaty tańców irlandzkich, szkockich i bretońskich, a także nocna zabawa taneczna przy muzyce na żywo – Fest Noz. Wszyscy, którzy będą chcieli rozbudować swój muzyczny warsztat, będą mieli okazję wziąć udział w  otwartych warsztatach muzycznych oraz nocnych jam sessions.

Tegoroczny Festiwal otworzą wystawy tematyczne. Pod wspólnym tytułem "Z Polski na wyspy zielone”, odbędą się dwa wernisaże – malarski i fotograficzny. Wystawie akwareli towarzyszyć będzie zlot malarzy skupionych wokół www.akwarela.fora.pl Podczas pierwszego dnia Festiwalu odbędzie się również slideshow „Moja Bretania”, który jest fotograficzną dokumentacją podróży Tomka Kowalczyka  - nauczyciela tańców bretońskich. Cykl imprez towarzyszących, zamknie spektakl teatralny "Legendy celtyckie” w wykonaniu Teatru V LO z Katowic.

Więcej szczegółów na: www.zamekfestival.pl i www.okultura.bedzin.pl
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły