Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Encyklopedia :

Extol

Chociaż oficjalna data powstania zespołu to rok 1994, już kilka miesięcy wcześniej David Husvik (perkusja) i Christer Espevoll (gitara elektryczna) spotykali się, by wspólnie pograć i stworzyć zespół. Kiedy dołączył do nich Peter Espevoll (wokal), miał zaledwie czternaście lat, a pierwsi dwaj zapaleńcy po szesnaście. Eystein Holm dołączył jako basista w samą porę, by 17 maja 1994 roku mógł odbyć się pierwszy koncert zespołu Extol, grającego techniczny death metal.
Marzenie o drugim gitarzyście zrealizowało się w roku 1995 w postaci Emila Nikolaisena. Zespół nie przepuszczał żadnej okazji, by grać koncerty i wkrótce zaczął być znany na lokalnej scenie metalowej. W styczniu 1996 roku Extol nagrał trzy utwory, które znalazły się na wydanej przez australijską wytwórnię Rowe Productions kompilacji norweskiego metalu "Northern Lights". Były to pierwsze studyjne nagrania zespołu.

W marcu 1996 roku odbył się pierwszy koncert poza granicami Norwegii, a konkretnie w Sztokholmie w Szwecji (The Gate). W listopadzie tego samego roku pierwsze demo zatytułowane "Embraced" zostało rozesłane do różnych wytwórni, ale nie doszło do podpisania żadnego kontraktu (chociaż pewne zainteresowanie wykazał Metal Blade Records). W czasie gdy Eystein Holm służył w wojsku, na basie zastępował go Ole Borud (Schaliach), który grał też na demówce "Embraced". Kiedy odszedł Emil Nikolaisen, by w pełni poświęcić się swojemu drugiemu zespołowi Royal, na jego miejsce w naturalny sposób wszedł Ole.

Późnym latem 1997 roku Extol nagrał swój pierwszy pełnometrażowy krążek zatytułowany "Burial", ale upłynął prawie rok zanim Samuel Durling podpisał kontrakt w imieniu Endtime Productions. Rok 1998 był pod wieloma względami przełomowy: zespół podpisał swój pierwszy kontrakt, zagrał pierwszy koncert w USA (na Texas Rockfest oraz Cornerstone), a "Burial" został wydany w Stanach przez Solid State Records oraz w Japonii przez Avalon Records.

W 1999 roku ukazał się "Mesmerized", EPka zawierająca utwory nowe, stare oraz zremixowane (niby-industrial) utwory z płyty "Burial", która miała zająć fanów oczekujących na nowy album. Latem tamtego roku Extol wybrał się na czterotygodniową trasę koncertową po USA, wspólnie z Blindside i Grace For The Fallen. Również w 1999 roku zespół opuścił Eystein, a na jego miejsce pojawił się Tor Magne Glidje (Lengsel). Jeszcze w grudniu tego samego roku zespół nagrał płytę "Undeceived", a kilka miesięcy później z zespołu odszedł Ole Borud. Na zwolnione przez niego miejsce gitarzysty przesunął się Tor Magne, a nowym basistą zespołu został John Robert Mjaland.

Lato 2000 roku upłynęło zespołowi pod znakiem koncertów w USA. Wiosną roku 2001 Extol nagrał kolejną EPkę "Paralysis", która ukazała się tylko w Szwecji nakładem Endtime Productions i zawierała utwór "Shadow Of Death" - cover zespołu Believer, który był dla Extola niemałą inspiracją. W listopadzie i grudniu tego roku odbyła się pierwsza europejska trasa zespołu poza Skandynawią. Tymczasem skończyły się zobowiązania zespołu wobec Endtime Productions i 9 marca 2002 roku - po ponad roku negocjacji - podpisany został kontrakt z Century Media Records. Nakładem tej właśnie wytwórni 29 kwietnia 2002 roku ponownie ukazał się album "Undeceived", który tym razem dotarł do wszystkich zakamarków Europy (z nieco przykolorowaną okładką). Niedługo potem Tor Magne postanowił odejść, by skoncentrować się na rockowym Ganglión, a na jego miejsce wskoczył ponownie Ole Borud.

Pierwszy album wydany bezpośrednio przez Century Media zatytułowany był "Sinergy" i ukazał się w czerwcu 2003 roku (nagrany w styczniu tego roku; okładka autorstwa Hugh Syme, który pracował też dla Ruch, Aerosmith, Megadeth czy Fates Warning). Trasa koncertowa po Stanach Zjednoczonych połączyła siły Extol, Demon Hunter oraz The Agony Scene, a kolejna - po Europie - Extol oraz Opeth. Zaledwie pół roku później doszło do poważnej zmiany, której nikt nie mógł przewidzieć: wobec konieczności coraz poważniejszego zaangażowania w zespół, decyzję o odejściu podjęli jednocześnie obaj gitarzyści: Christer oraz Ole. W ciągu kilku miesięcy ich następcami okazali się Tor Magne (ponownie) oraz Ole Halvard Sveen, którzy wnieśli ze sobą własne doświadczenie oraz preferencje muzyczne.

W lecie roku 2004 tak zmieniony skład nagrał czwarty pełnometrażowy album zatytułowany "The Blueprint Dives", który ukazał się na rynku w roku 2005 i zabrzmiał zdecydowanie inaczej od swoich poprzedników.

Extol to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych zespołów christian metalowych na świecie.

Skład:

Peter Espevoll - wokal
Tor Magne Glidje - gitara elektryczna
Ole Halvard Sveen - gitara elektryczna
John Robert Mjåland - gitara basowa
David Husvik - perkusja

Byli członkowie zespołu:

Christer Espevoll - gitara elektryczna
Emil Nikolaisen - gitara elektryczna
Ole Børud - gitara elektryczna
Eystein Holm - gitara basowa

Dyskografia:

01.Northern Lights (Split) (1996)
02.Embraced (Demo) (1997)
03.Burial (1998)
04.Mesmerized (EP) (1999)
05.Undeceived (2000)
06.Paralysis (EP) (2001)
07.Synergy (2003)
08.The Blueprint Dives (2005)

Oficjalna strona internetowa: www.extolweb.com
MySpace: www.myspace.com/extol
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły