Wracać wciąż do domu Le Guin
Castle Party 2020
Recenzje :

Exhumation - Traumaticon

melodic death metal, Exumation, Traumaticon, Fredrik Nordström, In Flames, Arch Enemy, Dark Tranquillity Hammerfall, Dance Across The Past, melo-death, gotyk

Melodyjny death metal, który rozrósł się do odrębnego gatunku muzycznego, nieodzownie kojarzy się ze Szwecją i ogólnie Skandynawią. Znaleźli się jego miłośnicy również na słonecznym, południowym krańcu Europy, jednak pochodzący z Grecji Exumation, żeby nagrać swoją trzecią płytę „Traumaticon” udał się aż do Goteborga.

Muzyka Exhumation jest typowa dla swojego nurtu, czyli dominują płynne riffy i wokale w dość czystym brzmieniu i zachrypniętym głosie. Tempa są żwawe, przebojowe i przyprawione klawiszowym sosem. Podobnie jak na „Dance Across The Past” na keyboardzie zespół wspomaga sam Fredrik Nordström, który na tym etapie swojej kariery grał już między innymi z In Flames, Arch Enemy, Dark Tranquillity czy Hammerfall. Poza tym jest dużo solówek. Gitary nie stanowią tła do piosenek i na płycie sporo jest fragmentów instrumentalnych, obfitujących w dobrą muzykę. Dwa kawałki w całości są bez śpiewu i szczególnie „Disguised Failure” porywa w wir gitarowych zawijasów okraszonych anielskim chorałem. „Nemesis” jest już krótszym gitarowym przerywnikiem, bardziej w formie takiej nostalgicznej solówki.

Same utwory także są zróżnicowane. Obok tego standardowego melo-deathu wkrada się trochę gotyku, zwłaszcza w numerze tytułowym, w którym delikatne, szepczące fragmenty przerywane są wybuchowym refrenem. Płyta jest bardzo solidna muzycznie, kompozycyjnie kawałki też się przyjmują i dają radę. Trochę to takie oklepane, ale na wysokim poziomie i słucha się przyjemnie. „Traumaticon” okazał się jednak ostatnim tchnieniem Exhumation i zespół pozostał wspomnieniem lat dziewięćdziesiątych.

Tracklista:

01. Awakening

02. Nightrage

03. Befallin

04. Traumaticon

05. Blemished

06. Disguised Failure

07. Voracious Sleep

08. Secrecy

09. Nemesis

10. Wounded Eyes

Wydawca: Holy Records (1999)

Ocena szkolna: 4+

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły