Wracać wciąż do domu Le Guin
Castle Party 2020
Literatura :

Ewa Stachniak - Katarzyna Wielka. Gra o władzę

Ewa Stachniak, Katarzyna Wielka. Gra o władzę, Znak, Wydawnictwo Znak, biografia, historiaPrawie trzy lata trzeba było czekać na nową powieść Ewy Stachniak - pisarki i nauczycielki akademickiej, wrocławianki, od 1981 roku mieszkającej w Kanadzie. “Katarzyna Wielka. Gra o władzę” to czwarta powieść w jej dorobku i zarazem trzecia zbeletryzowana biografia. Dzięki Ewie Stachniak przenosimy się w tajemniczy świat kobiet opisany przez kobietę: “Ogród Afrodyty” – w fenomenalną opowieść o hrabinie Zofii Potockiej, “Dysonans” - historię muzy i kochanki Zygmunta Krasińskiego i wreszcie “Katarzyna Wielka” - majestatyczny utwór o dumie, wielkich namiętnościach i intrygach.
Katarzyna Wielka, rządząca niezwykle twardą ręką cesarzowa Rosji w XVIII wieku, od dawna była bardzo popularnym i atrakcyjnym tematem dla biografów. Jednak powieść Ewy Stachniak jest czymś więcej niż typową zbeletryzowaną biografią. To mroczna opowieść o władzy, świecie intryg, tajemnic, oszustw, miłości i zdrady. To powieść uniwersalna, autorka poruszyła w niej tematy aktualne po dzień dzisiejszy. 
Wydarzenia przedstawione w powieści poznajemy z punktu widzenia młodej polskiej dziewczyny, Barbary, która wraz z rodziną trafia do Sankt Petersburga. Jej ojciec, introligator, podejmuje decyzję o przeprowadzce, by zapewnić lepszy byt swojej rodzinie. Jednak po śmierci obojga rodziców, Barbara trafia na dwór carycy Elżbiety, gdzie przechodzi prawdziwą szkołę życia. Zwinna, rozgarnięta, wrażliwa i bystra dziewczyna dostaje posadę szwaczki na dworze. Jednak nikt nie dostrzega jej uprzejmości i dobroci. Jest źle traktowana i szybko zdaje sobie sprawę, że ten okrutny świat rządzi się własnymi prawami. Dokładnie przygląda się otoczeniu, uczy się przede wszystkim słuchać i czeka na swoją okazję. Dzięki temu Barbara szybko uzyskuje awans do roli pałacowego szpiega. Jest ktoś, kto docenia jej spryt, umiejętności i rozum - Zofia Anhalt-Zerbst, młodziutka księżniczka niemiecka, przeznaczona przez Elżbietę na żonę dla następcy tronu - Piotra. Dzięki uwadze i sprytowi Barbary, delikatna i nieśmiała Zofia staje się potężną carycą Katarzyną Wielką. Między kobietami rodzi się przyjaźń i solidarność, a na dworze rozpoczyna się gra o władzę, pełna spisków, intryg, pułapek i zdrady. Barbara staje się powiernicą Zofii i razem, te dwie młode kobiety osiągają szczyt władzy absolutnej.
“Katarzyna Wielka” to mroczna opowieść o meandrach władzy i polityki. O pogrążonym w rywalizacji o wpływy i koronę dworze królewskim. O życiu w Pałacu Zimowym, gdzie nikt nie może czuć się bezpiecznie, gdzie każdy knuje misterne spiski. W książce nie zabrakło również pikantnych scen, opisów licznych romansów Katarzyny. Książka wciąga od pierwszych stron i trzyma czytelnika w napięciu do samego końca. To wspaniale napisana powieść, pełna olśniewających szczegółów i głębokich dramatów. Jeśli po przeczytaniu “Katarzyny Wielkiej” będziecie czuć niedosyt, to pocieszam, że Ewa Stachniak obecnie pracuje nad jej kontynuacją. 
Wydawca: Znak (2012)
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły