Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Recenzje :

Ennoven - Empty Passes, Silent Trails

Ennoven, Rosk, Mateusz Sworakowski, Empty Passes. Silent Trails,

Ennoven jest solowym projektem gitarzysty Rosk, Mateusza Sworakowskiego. Niedawno wydana płyta „Empty Passes, Silent Trails” jest drugą pod tą nazwą, a autor zadbał na niej nie tylko o całą muzykę i wokale, ale i o wyszukaną oprawę graficzną. Digipack przyszedł w gustownej kopercie i zawiera starą mapę z informacjami jako legendą i pisanymi długopisem tekstami. Wszystko wygląda bardzo okazale i wraz z zamgloną okładką dobrze wprowadza w atmosferę albumu.

A więc jesteśmy w górach, jest mgła i pada śnieg. Trzeba przyznać, że trudno by było o lepszą otoczkę do sennej i rozmytej muzyki Ennoven. To jest dokładnie jak wejście w gęsty obłok i brodzenie w nim niemalże po omacku. Dźwięki unoszą się w nim eterycznie i zastygają w bezruchu tworząc nieskończoną dal szarej bieli, a my szukamy w niej swojej ścieżki. Nie ma wiatru, nie ma żadnego ruchu powietrza, nic nie mąci tej ciszy w głuszy, otoczonej mlecznym całunem. Trzy długie utwory rozkręcają się bardzo powoli delikatną gitarą, czasami wspartą skrzypcami. Bardzo spokojne i delikatne są również rozbrzmiewające jak echo słowa. Mijają pełne napięcia minuty zanim atmosfera zgęstnieje, a sytuacja zrobi się bardziej nerwowa i dramatyczna. Objawia się to we wzmocnieniu gitar i wokalu, który staje się nieprzyjemnym, charczącym z oddali growlem i zazwyczaj trwa krótko i przejściowo. Spokój powraca i po chwilowym załamaniu, znowu zaczyna dominować nad rozmazanym krajobrazem. Po długiej i mozolnej wędrówce okazuje się, że jesteśmy znów w tym samym miejscu, cały czas kręcimy się w kółko, a nasza wyprawa zdaje się nie mieć końca, tym bardziej szczęśliwego.

Trochę inny jest czwarty kawałek, a w kolejności trzeci „A Reign Of Night”, głównie dlatego, że jest znacznie krótszy. Poza tym od początku razi rzężącym wokalem, ale ogólnie to nic się zmienia. „Empty Passes, Silent Trails” to nieustanne poszukiwanie czegoś, na znalezienie czego i tak nie ma szans, bo tutaj po prostu tego nie ma. Za każdym razem, gdy w końcu wyszedłem z mgły i jednak stanąłem u podnóża góry, miałem wrażenie, że nic nie znalazłem.

Tracklista:

1. No Warmth
2. Dwellers Of Mist
3. A Reign Of Night
4. Empty Passes, Silent Trails

Wydawca: Ennoven (2021)

Ocena szkolna: 4

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły