Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin
Encyklopedia :

Dresden Dolls, The

Twórcy kapeli The Dresden Dolls, Amanda Palmer i Brian Viglione poznali sie na przyjęciu Halloween w 2002 roku. Od razu uznali, że współpraca jest czymś co mogłoby dać im olbrzymią satysfakcję i radość, gdyż podzielili się wspólnymi pomysłami muzycznymi. Rodzaj muzyki jaki reprezentują sami okreslają jako punk-cabaret - dają temu wyraz w bardzo kabaretowo-teatralnej stylistyce ubioru, graniu koncertów wyglądajacych jak performance, na których fani bawią się znakomicie.
Muzyka Drezdeńskich Lalek jest bardzo impulsywna, posiada wiele teatralnych akcentów, a przede wszystkim obfituje w czarny humor. Nazwę dla zespołu wymyśliła Amanda przywołując sobie obraz bombardowanego Drezna w Niemczech i kruchych, delikatnych laleczek na jego tle. Ich muzyka ma własnie wyrażać dysproporcję pomiędzy niszczonym Dreznem i delikatnymi, porcelanowymi laleczkami.

Amanda Palmer jest pianistką, wyroslą na muzyce new wave, to ona tworzy muzykę i teksty, a także jest pierwszym wokalem zespołu. Ale praktycznie w każdym utworze daje słyszeć się także głos Briana Viglione, którego muzyczne korzenie sięgaja heavy metalu. Zespół istnieje na scenie międzynarodowej juz pięć lat i cały czas wspina się na szczyty.

Debiutem zespołu był krążek zatytułowany po prostu "The Dresden Dolls"- pierwotnie wydany w wydawnictwie Amandy Palmer - Eight Foot Records w 2003 roku. Jego produkcję wznowiono po podpisaniu przez zespół kontraktu z Roadrunner Records. Wznowienie to obfituje także w dwa single - "Girl Anachronism" oraz "Coin-Operated Boy"

Duet zagrał podczas światowego rozdania nagród Ig Nobla w Cambridge. Na początku 2004 roku podpisał kontrakt z Roadrunner Records i od tej pory praktycznie non stop grupa grała koncerty na czterech kontynentach, a bilety znikały ze sklepów na długo przed koncertami (nie można ich było dostać nawet u dystrybutorów). W marcu 2005 roku The Dresden Dolls zagrali także trasę koncertową jako support dla Nine Inch Nails (Trent Reznor jest wielkim fanem zespołu). Byli także gośćmi największych światowych festwiali Coachella, Fuji Rock, Roskilde czy Glastonbury, wydali także DVD oraz byli autorami muzyki do prestiżowego show American Repertory Theater (którego premiera odbyła się w 2007 roku).

Ich ostatni album pochodzi z kwietnia 2006 roku i nosi tytul "Yes, Virginia". Płyta zostala wyprodukowana przez Seana Slade'a oraz Paula Q. Kolderie (współpracowali z Radiohead, The Pixies, Hole) w Allaire Studios. Jest to najbardziej dojrzałe dokonanie muzyczne zespolu. Teksty zawarte na tym krążku odwołują sie do zagadnien moralnych, duchowych, seksualnych. Poruszają liczne sfery tabu. I to nie tylko tabu publiczne - Amanda, autorka tekstów obnaża się przed nami, widzami tego niezwykłego teatru- całkowicie. Dużą rolę pełni też perkusyjny majstersztyk Briana. W tym roku członkowie zespołu planują wydać także solowe projekty.

Skład:

Amanda Palmer - wokal
Brian Viglione - wszystkie instrumenty

Dyskografia:

01. A Is For Accident (2003)
02. The Dresden Dolls (2003)
03. Live: In Paradise (DVD) (2005)
04. Yes, Virginia... (2006)
05. Live At The Roundhouse (DVD) (2007)
06. No, Virginia (2008)

Oficjalna strona internetowa: www.dresdendolls.com
MySpace: www.myspace.com/dresdendolls

Źródło: Wikipedia
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły