Castle Party 2020
Wracać wciąż do domu Le Guin
Encyklopedia :

Dismal Euphony

Dismal Euphony - norweski zespół powstał w 1992 roku z inicjatywy Ole K. Helgesena oraz Kristoffera Vold Austrheima. Nosił on wtedy nazwę The Headless Children a zespół miał charakter rytmicznego death metalu. Po dołączeniu do muzyków Erika Borgena nazwę zespołu przemianowano na Carnal Tomb i od tego momentu zespół ukierował swoje brzmienia na black metal.
W 1994 roku do zespołu dołączyła wokalistka Linn Achre Tveit kryjąca się pod pseudonimem scenicznym "Keltziva" a także Elin Overskott grająca na klawiszach. W ostateczności zespół postanowił przemianować się na Dismal Euphony i pod tą nazwą wydał demo "Spellbound" w 1995 roku.

Kolejne dwa albumy "Soria Moira Slott" i "Autumn Leaves: The Rebellion Of Tides", wydane pod Napalm Records cieszyły się dużym uznaniem wśród miłośników muzyki z pogranicza folk, gotyku, doom oraz symfonicznego black. Przed nagraniem "Autumn Leaves" w zespole pojawił się gitarzysta Frode Clausen.

W 1998 roku Keltziva i Elin Overskott odeszły z zespołu. W wolne miejsce wokalistki pojawiła się Anja Natasha. W 1999 roku zespół wydał "All Little Devils" (Nuclear Blast), następnie "Lady Ablaze" (Napalm Records). Do utworów "Lady Ablaze" i "Abandon" nakręcono wideo.

Ostatnim albumem w karierze zespołu był "Python Zero" (Nuclear Blast), przyjęty przez krytyków bardzo niechętnie. Zespół całkowicie zmienił swoje oblicze idąc ku łatwym, melodyjno-przebojowym dźwiękom, toteż zarzucono mu komercję.

Dismal Euphony zawiesił działalność w 2003 roku. W rok po rozwiązaniu zespołu była członkini - Elin Overskott zmarła w wieku 24 lat w wyniku przedawkowania heroiny.

Ostatni skład:

Anja Natasha - wokal
Svenn-Aksel Henriksen - instrumenty klawiszowe
Frode Clausen - gitara elektryczna
Ole K. Helgesen - gitara basowa, boczny wokal
Kristoffer Austrheim - perkusja

Byli członkowie zespołu:

Erik Borgen - wokal
Linn Achre Tveit "Keltziva" - wokal
Elin Overskott - instrumenty klawiszowe
Kenneth Bergsagel - gitara elektryczna
Dag Achre Tveit "Boreas" - gitara basowa

Dyskografia:

01. Spellbound (Demo) (1995)
02. Soria Moria Slott (1996)
03. Autumn Leaves: The Rebellion Of Tides (1997)
04. All Little Devils (1999)
05. Lady Ablaze (EP) (2000)
06. Python Zero (2001)

Oficjalna strona internetowa: brak
MySpace: www.myspace.com/dismalofficial

Źródło: materiały własne
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły