Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Encyklopedia :

Dark Funeral

Dark Funeral - szwedzki zespół wykonujący black metal. Grupa została założona w 1993 roku w Sztokholmie. Wszystko zaczęło się w roku 1993, gdy Lord Ahriman oraz Blackmoon (David Parland) założyli machinę wojenną, którą teraz zwiemy Dark Funeral. Później dołączyli Draugen oraz Themgoroth.
W styczniu 1994 roku powstaje legendarne, nagrane własnymi siłami w Dan Swanö's Uni-Sound studio mini CD. 4 maja zostaje ujawnione niczego niespodziewającemu się jeszcze światu. W tym samym czasie zespół gra swój pierwszy koncert w Luse Lottes Pub w Oslo (Norwegia). Po sesji nagraniowej zespół opuszcza Draugen (perkusja), którego zastępuje Equimanthorn.

W 1995 roku zespół podpisuje kontrakt z No Fashion Records, co okazuje się później być największym błędem kapeli do tej pory, oraz zaczyna przygotowywać utwory na swój pierwszy duży album. Po mizernych próbach nagrania "The Secrets Of The Black Arts" w Uni-Sound Studio (ponownie z Dan'em Swanö) zespół decyduje sie na przeniesienie do Abyss Studio, by tam ponownie nagrać płytę. W przerwie między sesjami nagraniowymi powstaje nowy utwór, który trafia później na płytę - "When Angels Forever Die". Z Peterem Tagtgrenem (Hypocripsy) za konsoletą zespołowi udaje się w końcu doprowadzić do zakończenia nagrań "The Secrets Of The Black Arts". Dark Funeral otrzymuje płytę taką, jakiej oczekiwał.

Krótko po tym zespół zagrał swój pierwszy gig przed dużą publicznością - na pierwszej edycji Under The Black Sun w Berlinie. Kilka tygodni przed koncertem do kapeli jako wokalista dołącza Emperor Magus Caligula i pozostaje aż po dziś dzień. Zespół nagrywa także swoje pierwsze video (do utworu "The Secrets Of The Black Arts"), który zbiera wiele bardzo pozytywnych opinii.

Rok później, 28 stycznia na światło dzienne wychodzi nagrany już wcześniej album. Licencję na jego rozprowadzanie w Ameryce Północnej dostaje Metal Blade Records, w Polsce album wydaje Mystic Production. Rok 1996 to także kolejne problemy ze składem zespołu. Po odejściu wokalisty Themgoroth'a oraz perkusisty Equimanthorn'a zespół opuszcza także jego jeden z załozycieli - Blackmoon. Na szczęście po dołączeniu Alzazmon'a (perkusja), Typhos'a (gitara elektryczna) oraz Emperora Magusa Caliguli (wokal, gitara basowa) wszystko zostaje zrekompensowane. Dzięki Caliguli zespół dostaje się na nowy poziom brutalności i szybkości. Razem z Necromass Dark Funeral rusza w trasę po Europie pod nazwą Satanic War Tour I. W roku 1996 nagrane zostają także dwa covery Bathory - "Call From The Grave" oraz "Equimanthorn", które trafiają na płytę w hołdzie tej kapeli, pod tytułem "In Conspiracy With Satan".

W 1997 roku miała miejsce druga część Satanic War Tour z zespołami Ancient oraz Bal-Sagoth w roli supportów. Dark Funeral gra także swój pierwszy koncert w Ameryce na Expo Of The Extreme Festival w Chicago. Po totalnej desekracji niczego nie spodziewającej się publiczności bluźnierczym koncertem, którego częścią były świńskie łby nabite na odwrócone krzyże oraz oblani świńską krwią członkowie zespołu, cały show zakończył Emperor Magus Caligula pokazowym rzyganiem ogniem. Po koncercie Dark Funeral postanowił rozpocząć kolejną trasę koncertową, tym razem własnie po Ameryce - The American Satanic Crusade Tour z Usurper'em w roli supportu. W trasie miały brać także udział Destroyer 666 oraz Acheron, lecz po wielu męczarniach zespoły te musiały zrezygnować z udziału. W wrześniu, po powrocie z trasy Dark Funeral wszedł ponownie do studia, by nagrać "Vobiscum Satanas". Ultrasurowy, a zarazem ekstremalnie szybki duet Ahriman/Caligula dostarczył nam nagranie, po którym nawet najwięksi sceptycy musieli uznać, że Dark Funeral razem z Marduk dzielą pierwsze miejsce na szwedzkiej scenie black metalowej.

W 1998 roku odbyła się trasa The Ineffable Kings Of Darkness Tour wraz z Enthroned oraz Liar Of Golgotha. Do zespołu dołącza Dominion jako sesyjny basista. Zespół pojawia się także na drugim do tej pory festiwalu - szwedzkim Hultsfreds Festival. Po koncercie Thyphos zostaje wykopany z zespołu, a Dominion zajmuje jego miejsce na drugiej gitarze. Caligula znów zajmuje się zarówno basem jak i wokalem. Przed wyruszeniem w trasę Bleed For Satan (z Cannibal Corpse i Infernal Majesty) zespół opuszcza Alzazmon, a w jego miejsce przyjęty zostaje stały przyjaciel kapeli - Gaahnfaust (już w 1996 roku grał w Dark Funeral, lecz tylko przez bardzo krótki okres czasu).

W 1999 roku Dark Funeral leci ponownie za ocean. Gra tam kolejną mini-trasę - Black Plague Across The West, podczas której zespół po raz pierwszy nawiedza i niszczy Meksyk, jeszcze zanim udadzą się na północ, by potem dotrzeć na zachód, do stanu Kalifornia. Następnie udają się na swoją najdłuższą europejską trasę, która okazuje się być także najlepszą. Mowa tutaj o The Satanic Inquisition, gdzie Dark Funeral gra razem z Dimmu Borgir.

Rok później z Tommym Tagtgrenem za konsoletą Dark Funeral nagrywa EPkę pt. "Teach Children To Worship Satan" w Abyss Studio B (zawierającą nowy utwór "An Apprentice Of Satan" oraz covery takich zespołów jak: Slayer, Mayhem, Sodom i King Diamond). Do EPki zespół nakręca także swój kolejny teledysk (do utworu "An Apprentice Of Satan"). Dark Funeral dołącza do Deicide, Immortal i Cannibal Corpse, by wyruszyć w trasę No Mercy Festivals. Po odejściu Gaahnfaust'a do zespołu dołącza Matte Modin (Defleshed) i zostaje pełnoprawnym członkiem Dark Funeral. Swój chrzest bojowy ma właśnie na No Mercy Festival. Z Matte Dark Funeral staje się jeszcze szybszy i jeszcze silniejszy niz dotychczas. Wacken Open Air zostaje dodany do listy koncertów, na których pojawi się Dark Funeral. Dominion oraz Emperor Magus Caligula pracują nad swoim pobocznym projektem Dominion Caligula, w tym samym czasie Lors Ahriman wraz z członkami Acheron, Incantation oraz The Electric Hellfire Club zakładają Wolfen Society. W związku z częstymi prośbami o wznowienie nakładu bardzo popularnej, pierwszej EPki zespołu, Dark Funeral wydaje ją ponownie, z nową okładką oraz nigdy nie publikowanymi zdjęciami, dając fanom prawdziwy smak historii zespołu.

Na przełomie stycznia i lutego 2001 roku zespół ponownie wchodzi do Abyss Studio, by nagrać swój trzeci, dlugo oczekiwany album - "Diabolis Interium". Z pomocą techniczną Peter'a Tagtgren'a i technika studia Lars'a Szoke'a, Dark Funeral tworzy arcydzieło w swojej dotychczasowej karierze muzycznej, nagranie, które z pewnością będzie uważane w przyszłości za kamień milowy w ewolucji black metalu. Obok zwykłych ultraszybkich kawałków, Dark Funeral pokazuje się z nowej, nieznanej nam dotychczas strony, zwalniając w utworze "Goddes Of Sodomy". "An Apprentice Of Satan", znany już z ostatniej EPki został poprawiony, by trafić na "Diabolis Interium". Innymi ważnymi punktami w tym albumie są "Armageddon Finally Comes" oraz brutalny, otwierający album utwór "The Arrival Of Satan's Empire", który jest jedną z perełek w dorobku Dark Funeral. "Diabolis Interium" jest pozycją obowiązkową w kolekcji płyt metalowych, nie tylko dla black metalowych fanatyków ! W związku z ogromem pozytywnych opinii o "Diabolis Interium" od ludzi oraz prasy, zespół miał mozliwość rozpowszechnienia swojej muzyki w krajach, gdzie wcześniej była ona ciężko dostępna, lub nie było jej wogóle. Płyta trafia do: Japonii, Brazylii, Polski, Tajwanu, Hong-Kongu oraz Chin. Gdy tylko "Diabolis Interium" trafiło do sklepów, zespół poraz kolejny uderzył na żywo. Najpierw wyruszyli w trasę po Europie, supportowani przez Tidfall, Anorexia Nervosa oraz Ragnarok. Na trasie bas obsługiwał Mikael Hedlund (Hypocrisy). Po zakończeniu trasy Mikael wrócił do obowiązków w swojej macierzystej kapeli. Dark Funeral zwerbował Richard'a Carbezę jako sesyjnego basistę. Zespół odbył trasę po USA, supportując swoich odwiecznych przyjaciół z Cannibal Corpse. Dzięki "Diabolis Interium" Dark Funeral został nominowany przez szwedzką stację radiową Rocket 95.3 FM do nagrody w kategorii "Najlepsza szwedzka kapela hardrock'owa". Pozostałe nominowane do nagrody kapele to: Breach, Entombed oraz Arise.

W październiku 2002 roku Dark Funeral wyrusza na swoją pierwszą trasę na dalekim wschodzie. Trasa zawiera koncerty w Japonii, Tajwanie oraz Singapurze. Dark Funeral był pierwszym zespołem z zachodu, który zagrał w Singapurze oraz Tajwanie. Azjatycka publiczność zgotowała kapeli ciepłe przyjęcie, pokazując, że nie tylko rozumieją przekaz muzyki, ale także całą esencję tego, czym jest Dark Funeral. Po trasie azjatyckiej zespół opuszcza gitarzysta - Dominion, którzy czuje, że nie może dać z siebie 100% w Dark Funeral. Stwierdza, że najlepiej będzie dla wszystkich, gdy odejdzie. Czuł brak motywacji do tego, by w całości poświęcać się ciągłemu koncertowaniu z zespołem i byłby nie fair w stosunku do niego, gdyby nie podjął tej decyzji. Dodatkowym powodem była jego chęć eksploracji innych stron muzyki. Dominion złożył oficjalną rezygnację z funkcji gitarzysty w zespole po zakończeniu trasy na dalekim wschodzie. Dominion jest i na zawsze pozostanie szanowanym i bliskim bratem dla zespołu Dark Funeral.

Po wspomnianej już trasie zespół zaczął poszukiwania człowieka, który mógłby zastąpić Dominion'a w zespole. Nowego gitarzystę znaleźli w osobie Chaq Mol'a, który ma długą historię w lokalnych metalowych kapelach. Występuje takżde w dwuosobowym projekcie doom/black metalowym o nazwie Mordichrist. Swój pierwszy koncert z Dark Funeral zagrał na Wacken Open Air 2003. Po udanym występie na Wacken Open Air w Niemczech, zespół udał się do Ameryki Południowej, by zagrać trasę po Brazylii, Chile i Kolumbii. Trasa ta okazała się jedną z najlepszych jakie kiedykolwiek Dark Funeral miał przyjemność zagrać. Podczas koncertowania zespół nagrał kilka występów, by potem wydać je jako album live. Podczas przeglądania nagranego materiału wraz z Erikiem Lidbom'em (ekspertem od dźwięku) narodził się "De Profundis Clamavi Ad Te Domine".

W 2004 roku zespół podpisuje kontrakt z Regain Records na wydanie genialnego albumu live "De Profundis Clamavi Ad Te Domine", który pojawił się także w wielu innych krajach. 31 maja 2005 roku został także wydany w USA, gdzie był gorąco oczekiwany. W styczniu 2004 roku Dark Funeral występuje w Japonii wraz z Goatwhore oraz Zyklon na Extreme The Dojo Vol. 9. Krótko po tym zespół kontynuuje trasę po Meksyku. Do grafika zespołu dopisanych zostaje kilka festiwali - hiszpański Piorno Rock (z Sepulturą, Saxon, Destruction, Lacuna Coil), fińskie Tuska Festival oraz festiwal X-Mass. Dark Funeral pojawia się także jako headliner na: Germanys Party San, Swedish Nordic Rage, a także LA's Gathering Of The Bestial Legions Festival. Zespół uderza w Włochy razem z Defleshed na krótką, lecz ekstremalnie genialną trasę. W grudniu 2004 roku Dark Funeral podsumowuje koncertowanie grając najpierw w Izraelu, następnie uderzając na Rosję oraz Ukrainę na Black Winter Days Tour wraz z Horned NecroCannibals oraz Icewind Blast.

Dnia 20 stycznia 2005 roku Dark Funeral podpisuje swój nowy kontrakt z wytwórnią Regain Records. Zespół koncentruje się na pisaniu materiału na nową płytę, wciąż jeszcze ustalając szczegóły pojawienia się na Metal Mind Festival w Polsce zanim w końcu dołączą do Six Feet Under, Nile oraz Dying Fetus na No Mercy Tour. 23 maja zespół wkracza w końcu do Drug Out Studios razem z producentem, Daniel'em Bergstrand'em (Meshuggah, In Flames, Strapping Young Lad, Behemoth) oraz Orjan'em Ornkloo (Misery Loves CO), by rozpocząć pracę nad swoim nowym, długo oczekiwanym albumem. To, czym stanie się ich czwarty album, jest także najbardziej oczekiwanym i pożądanym krążkiem w dotychczasowej karierze zespołu. Dark Funeral "wypożyczył" Gustaf'a Hielm'a (ex Meshuggah) do nagrania partii basu na płytę. 18 sierpnia nowe arcydzieło Dark Funeral "Attera Totus Sanctus" zostaje ukończone! Surowość, okrucieństwo, zło, płytą "Attera Totus Sanctus" zespół słusznie odzyskuje tytuł jednej z najlepszych kapel black metalowych. Data wydania albumu zostaje ustalona na 24 października przez Regain Records w Europie, oraz 29 października dzięki Candlelight Records płyta zostaje wydana w USA. Następnie płyta 21 grudnia trafia do Japonii i Brazylii. Nie zdarza się zbyt często, by płyta zespołu black metalowego znajdowała się na liście najpopularniejszych, lecz 2 listopada 2005 roku nowe dzieło Dark Funeral "Attera Totus Sanctus" trafia na szwedzką listę 40 najczęściej kupowanych płyt, plasując się na miejscu 35, oraz w Swedish Heavy Metal Chart na miejscu 3.

21 lutego 2006 roku Dark Funeral rozpoczyna swoją sześciotygodniową trasę po Europie pod tytułem Attera Orbis Terrarum Tour, by promować swój nowy, zbierający same pozytywne opinie album studyjny. Trasa okazuje się wielkim sukcesem dla zespołu. Jako supporty zespół zabrał ze sobą Naglfar, Amoral, Endstille oraz Asmodeus.

Skład:

Emperor Magus Caligula - wokal
Lord Ahriman - gitara elektryczna
Chaq Mol - gitara elektryczna
B-Force - gitarab basowa
Dominator - perkusja

Byli członkowie zespołu:

Themgoroth - wokal, gitara basowa
Blackmoon - gitara elektryczna
Typhos - gitara elektryczna
Dominion - gitara elektryczna
Richard Daemon Cabeza - gitara basowa
Lord K - gitara basowa
Gustaf Hielm - gitara basowa
Draugen - perkusja
Equimanthorn - perkusja
Alzazmon - perkusja
Gaahnfaust - perkusja
Matte Modin - perkusja

Dyskografia:

01. Dark Funeral (EP) (1994)
02. The Secrets Of The Black Arts (1996)
03. Vobiscum Satanas (1998)
04. Teach Children To Worship Satan (EP) (2000)
05. In The Sign (EP)
06. Diabolus Interium (2001)
07. De Profundis Clamavi Ad Te Domine (2004)
08. Attera Totus Sanctus (2005)
09. Attera Orbis Terrarum: Part 1 (DVD) (2007)

Oficjalna strona internetowa: www.darkfuneral.se
MySpace: www.myspace.com/darkfuneral
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły