Wracać wciąż do domu Le Guin
Castle Party 2020
Encyklopedia :

Dark Fortress

Założony w Landshut w 1994 roku niemiecki black metalowy Dark Fortress zdołał wspiąć się na najwyższe stopnie gatunku, dzięki zapierającym dech w piersiach występom scenicznym oraz świetnym płytom, które spełniają standardy ustanowione na północy europejskiej blackowej sceny.
Ich pierwszym muzycznym znakiem życia było demo z 1996 roku "Rebirth Of The Dark Age", które stało się prodromem mrocznego i hipnotyzującego stylu zespołu. W 1997 roku do oryginalnego składu zespołu, w osobach: Asvargra (gitara), wokalisty Azathotha, basisty Njorda i Charona (perkusja) - dołączyli drugi gitarzysta o pseudonimie Crom i klawiszowc Thamuz, ustanawiając w ten sposób skład koncertowy. Debiutująca w lutym 1997 roku młoda horda szybko zaczęła współdzielić undergroundową scenę z takimi grupami, jak Lunar Aurora, Desaster i Nagelfar. Pierwszym wydawnictwem Dark Fortress, które ukazało się pod szyldem Fog Of The Apocalypse Records, był split z Barad Dür zatytułowany "Towards Immortaliy".

Zespół wkrótce potem zajął się pisaniem materiału do swojego pierwszego longplaya, by w sierpniu 2000 roku wejść do studia E w Klangschmiede. Razem z Markusem Stockiem (znanym z Empyrium) za sterami, powstał jeden z najsilniejszych black/death metalowych debiutów w Niemczech - "Tales From Eternal Dusk". Album ten, inspirowany twórczością takich kapel, jak Dissection, Unanimated i Satyricon, oferuje wspaniałą mieszankę zniewalająco pięknych melodii, chropowatego gitarowego warczenia i zróżnicowanej struktury utworów.
Skład grupy ulega zmianie (Charon i Crom odchodzą z powodu sprzecznych muzycznych interesów), a koncerty i działalność studyjna zostają wstrzymane. Jednak z chwilą podpisania nowego kontraktu na dwa kolejne albumy z amerykańską wytwórnią Red Stream, oraz dołączenia do zespołu nowego gitarzysty (Santura) i perkusisty (Seraph) - Dark Fortress powrócił do gry z wielkim zapałem.

Nagrany w sławnym norweskim Grieghallen studio (Mayhem, Emperor, Immortal) "Profane Genocidal Creations" był ambitnym albumem, którego wydanie przełożono z powodu problemów podczas miksów i przy masteringu. Krążek, który światło dzienne ujrzał dopiero w lutym 2003 roku, ukazał rozwinięcie epickich i złowieszczych elementów w brzmieniu zespołu, honorującego klasyczną tradycję black metalu, a mimo to nie wahającego się odważnie kroczyć naprzód.
W ustabilizowanym składzie (Azathoth, Asvargr, Santura, Draug, Paymon i Seraph) zespół coraz więcej koncertuje i uczestniczy w festiwalach, dzieląc scenę z wybitnymi metalbandami, jak Behemoth, Impaled Nazarene, Pungent Stench, God Dethroned, oraz z ekstremalnymi undergroundowymi kapelami, co postawiło Darkl Fortress w roli zespołu, który ośmiela się rozwijać bez zdradzania swoich korzeni.

Zespół ponownie uderzył w metalową scenę w 2004 roku znakomicie przyjętym albumem "Stab Wounds" (Black Attakk). Ozdobiony ciemną szatą graficzną wykonaną przez słynnego artystę Travisa Smitha (Opeth, Nevermore, Anathema, Death) krążek ten wychwalany był nie tylko w metalowym podziemiu, ale też przez prasę należącą do głównego nurtu muzyki metalowej. To umiejętnie skomponowana black metalowa podróż przez najczarniejsze doliny ludzkich uczuć. Samobójcza rozpacz i przeczucie melancholii rzucają na słuchacza czar, wściekłą agresję i pogardę.

"Séance" jest kolejnym krokiem zespołu, który sprawia że Dark Fortress nie musi się obawiać międzynarodowej sceny. Koncept album rozwija ideę kontrastu między chwilą obecną a życiem przyszłym oraz kruchość ludzkiej egzystencji z jej podstawowymi słabościami, tj. niewiedza, arogancja i złudzenia - aż do prostej konieczności śmierci. Centralnym motywem warstwy lirycznej "Séance" są wezwania do porzucenia stereotypów i doświadczenia związane ze zjawiskami paranormalnymi i istotami nadnaturalnymi. Od strony muzycznej tematy te podtrzymują majestatyczne, ponure gitarowe melodie, z poskręcanymi i makabrycznymi pasażami, groźnym wokalem oraz ilością pomysłów trudną do odnalezienia obecnie w gatunku.

W 2006 roku zespół zagrał na kilku festiwalach, m.in. With Full Force, koncertował z Satyricon i Celtic Frost, który rozpoczął w tym czasie pierwsze występy po wieloletniej hibernacji. V. Santura radził sobie z legendarnym zespołem tak dobrze, że później dołączył do Celtic Frost jako gitarzysta wspomagając zespół podczas ich wielkiego tournee.

Kiedy przygotowania do kolejnego albumu zaczynały nabierać tempa, w maju 2007 roku grupa ogłosiła odejście wokalisty z przyczyn osobistych. Trzy miesiące później zespół postanowił skontaktować się ze swoim starym znajomym Moreanem - niezależnym kompozytorem i gitarzystą progresywnego death/thrash metalowgo Noneuclid. Decyzja ta opierała się na jego ogromnych muzycznych i wokalnych umiejętnościach oraz oddaniu ekstremalnie mrocznej muzyce. Muzyk miał okazję pojawić się na "Séance" w roli autora utworu "Incide" i aranżera sekcji gitar, które słychać w "While They Sleep". Wszechstronnie utalentowany Morean jest odpowiedzialny za koncepcję warstwy lirycznej płyty "Eidolon". Dziewięć rozdziałów tego albumu opisuje inicjację, dehumanizację i odrodzenie transcendującej duszy w odbiciu magii i astralnej projekcji. (Eidolon jest greckim pojęciem astralnej podwójnosci życia, oznaczającym "odbicie", "lustro".).

Skład:

Morean - wokal
Asvargr - gitara elektryczna
V. Santura - gitara elektryczna
Draug - gitara basowa
Paymon - instrumenty klawiszowe
Seraph - perkusja

Byli członkowie zespołu:

Azathoth - wokal
Njord - gitara basowa
Zoltan - gitara basowa
Charon - perkusja
Crom - gitara elektryczna, gitara basowa
Thamuz - instrumenty klawiszowe

Dyskografia:

01. Rebirth Of The Dark Age (Demo)(1996)
02. Towards Immortality (Split)(1997)
03. Tales From Eternal Dusk (2001)
04. Profane Genocidal Creations (2003)
05. Stab Wounds (2004)
06. Séance (2006)
07. Eidolon (2008)

Oficjalna strona internetowa: www.thetruedarkfortress.com
MySpace: www.myspace.com/darkfortress

Źródło: Wikipedia
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły