Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Encyklopedia :

Crimson Moonlight

Crimson Moonlight - christian unblack metalowy zespół założony w czerwcu 1997 roku przez Gustava Elowssona, Pettera Stenmarkera i Simona Roséna. Celem projektu było nagranie demówki zawierającej prymitywny, oldschoolowy black metal oraz zagranie jednego koncertu. Jedyną sprawą, do której założyciele podchodzili poważnie były teksty utworów, które poruszały sprawy związane z ich chrześcijańską wiarą.
Wkrótce dołączył do nich basista Alexander Orest i zespół był w pełnym składzie. Przyjęto nazwę Crimson Moonlight, stworzono prostą stronę internetową i zespół został zauważony na szwedzkiej scenie metalowej.

W przeciągu kilku dni w lipcu i sierpniu 1997 roku nagrano na kasecie demo "Glorification Of The Master Of Light", które wydano już we wrześniu. Tymczasem muzycy zaczęli myśleć o zespole poważnie. Wkrótce pojawiło się w nim dwóch nowych członków: Jonathan Jansson oraz Simon "Ziimp" Lindh. Alexander zostawił bas, by objąć posadę klawiszowca. Po kilku próbach, 3 kwietnia 1998 roku Crimson Moonlight dał pierwszy w swojej historii koncert. Zaczęto pisać nowe kawałki, a w lipcu 1998 roku zespół zagrał po raz pierwszy poza swoim krajem - na festiwalu DP pod Oslo w Norwegii.

Tymczasem zmienił się nieco styl zespołu, czego świadectwem jest nagrana na przełomie lipca i sierpnia 1998 EPka "Eternal Emperor" - zamiast prymitywnego blacku, mamy tu do czynienia z dużą ilością klawiszy. EPka wydana została w tysiącu egzemplarzach i jest już dzisiaj niedostępna. Początkiem lata z zespołu odszedł Simon "Ziimp" Lindh, którego zastąpił David Seiving. W styczniu 2000 roku nagrano kawałek "Blood Covered My Needs", który znalazł się na kompilacji "In The Shadow Of Death" (Endtime Productions). W tym samym roku zespół opuścili Alexander oraz Jonathan. Ten pierwszy powrócił na początku 2001 roku wraz z Samuelem Lundströmem - nowym gitarzystą.

W połowie sierpnia 2001 zespół wszedł do studia i nagrał kilka nowych kawałków, z których jeden - "Touch Of Emptiness" - znalazł się na kompilacji "Power From The Sky" (CL Music And Publishing, obecnie - Rivel Records). W październiku 2001 roku zespół nagrał pod Sztokholmem wideo do utworu "Blood Covered My Needs". W czasie Bożego Narodzenia 2001 Alexander ponownie - tym razem na dobre - opuścił Crimson Moonlight. Pod koniec czerwca 2002 roku David zostawił CM, by dołączyć do zespołu Sanctifica. Nieco później miejsce Samuela zajął na dobre Per Sundberg, a nowym basistą został Hubertus Liljegren. Wzmocniony zespół zaczął znów pisać i podpisał umowę z Rivel Records.

W styczniu i lutym 2003 CM wszedł do studia Studio Resound pod Tibro oraz Dream Factory pod Jönköping, by nagrać swój pierwszy pełnometrażowy album. Zatytułowany "The Covenant Progress", ukazał się 14 marca 2003 roku. W tym samym roku ukazała się obszerna kompilacja "Songs From The Archives", wydana nakładem Rivel Records (szczegóły patrz: stronka poświęcona temu albumowi). Wydany w roku 2005 roku drugi pełnometrażowy album to już brutalny black metal zahaczający nawet o death, pierwszy w dyskografii zespołu zupełnie bez klawiszy. W 2006 roku nakładem tym razem Endtime Productions ukazały się dwa krótkie wydawnictwa: singiel oraz EPka. Pozostaje czekać na kolejny pełny album.

Logo zespołu zostało narysowane przez Karla Walfridssona - wokalistę szwedzkiego death metalowego zespołu Pantokrator.

Skład:

Simon "Pilgrim" Rosén - wokal
Per Sundberg - gitara elektryczna
Joakim Malmborg - gitara elektryczna
Johan yYlenstrand - gitara basowa
Gustav Elowsson - perkusja

Byli członkowie zespołu:

Samuel Lundström - gitara elektryczna
Alexander Orest - gitara basowa, instrumenty klawiszowe
Hubertus Liljegren - gitara elektryczna, gitara basowa
Jani Stefanovic - gitara elektryczna
Petter Stenmarker - gitara elektryczna, instrumenty klawiszowe
Jonathan Jansson - gitara elektryczna
David Seiving - gitara basowa
Erik Tordsson - gitara basowa
Simon "Ziimp" Lindh - gitara basowa

Dyskografia:

01. Glorification Of The Master Of Light (Demo) (1997)
02. Eternal Emperor (EP) (1998)
03. Live In Värsås (Live) (1998)
04. Heralding The Dawn (Demo) (2001)
05. The Covenant Progress (2003)
06. Songs From The Archives (Compilation) (2003)
07. Veil Of Remembrance (2004)
08. In Depths Of Dreams Unconscious (EP) (2006)

Oficjalna strona internetowa: www.crimsonmoonlight.com
MySpace: www.myspace.com/officialcrimsonmoonlight

Źródło: www.danboa.republika.pl
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły