Wracać wciąż do domu Le Guin
Castle Party 2020
Encyklopedia :

Celtic Frost

Celtic Frost - zespół grający awangardowy thrash metal, uznawany za jednego z pionierów black metalu. Szwajcarska załoga, o której bez dużej przesady można powiedzieć, że w latach osiemdziesiątych wymyśliła większość tego, co w muzyce metalowej miało dziać się przez następnych kilkanaście lat.
Przygodę należy rozpocząć od legendarnej płyty "Into The Pandemonium", mieszającej awangardę z metalem. Już wówczas Celtic Frost wykorzystywał kobiecy wokal w ciężkim graniu. Lekturą obowiązkową jest także bardziej surowy "To Mega Therion". Mimo upływu lat płyty te brzmią wciąż świeżo.

Tom Warrior i jego koledzy zdefiniowali to, co dało się zdefiniować, następnie obniżyli loty i na grubo ponad dekadę zapadli w letarg, aby powrócić w nowym tysiącleciu z płytą, która już na pierwszy rzut oka zdaje się arcydziełem równie wybitnym co ich albumy sprzed dwóch dekad. "Monotheist" to najważniejsza metalowa płyta roku 2006, rzecz, która jeśli nie stanie się kamieniem milowym gatunku, to chyba tylko na skutek jakiegoś niewyobrażalnego fatum. "Monotheist" jest albumem bardzo chłodnym, wywołującym u słuchacza głęboki niepokój... esencja Celtic Frost.

W 2008 roku ze składu formacji odszedł jej główny filar, wokalista Tom Gabriel Fischer. Jak napisał w oficjalnym oświadczeniu: "Jestem nieopisanie wyniszczony i bardzo rozczarowany. Czuję się zmartwiony i poniżony z racji tego, że nie mogę kontynuować swojej działalności w Celtic Frost, pomimo przychylności ze strony fanów. (...) Mam umysł i duszę pełne energii i pomysłów. Twierdziłem, że kolejny album naszej grupy powinien być bardziej mroczny, cięższy i nowatorski niż krążek "Monotheist". Celtic Frost tworzą trzej indywidualności. Ja byłem tylko jedną z nich. W końcu musiało to do mnie dotrzeć. Nie było innego wyjścia. (...) Powrotu nie będzie".

Obecnie Fischer pracuje nad nowym projektem o nazwie Triptykon. Wg samego zainteresowanego: "Triptykon będzie brzmieć tak bardzo podobnie do Celtic Frost, jak to tylko możliwe. Album, nad którym właśnie pracuję, widziałem pierwotnie jako następcę "Monotheist". W moim zamyśle płyta ma być bardziej mrocznym, cięższym i nieco bardziej eksperymentalnym dziełem niż "Monotheist"".

Natomiast, nowa płyta Celtic Frost ukaże się prawdopodobnie w 2009 roku.

Skład:

Anders Odden - gitara elektryczna (tylko na koncertach)
Martin Eric Ain - gitara basowa
Franco Sesa - perkusja

Byli członkowie zespołu:

Thomas Gabriel Fischer "Tom G. Warrior" - wokal, gitara elektryczna
Ron Marks - gitara elektryczna
Oliver Amberg - gitara elektryczna
Erol Unala - gitara elektryczna
Curt Victor Bryant - gitara elektryczna, gitara basowa
Dominic Steiner - gitara basowa
Stephen Priestly "Evoked Damnator" - perkusja
Reed St Mark - perkusja

Dyskografia:

01. Morbid Tales: Emperor's Return (1985)
02. Morbid Tales (1985)
03. To Mega Therion (1985)
04. Tragic Serenades (EP) (1986)
05. Into The Pandemonium (1987)
06. Cold Lake (1988)
07. Vanity/Nemesis (1990)
08. Parched With Thirst I Am Dying (1992)
09. Demo 92 (Demo) (1992)
10. The Nemesis Of Power (Demo) (1993)
11. Are You Morbid?: The Best Of ... (Compilation) (2003) 
12. Monotheist (2006) 

Oficjalna strona internetowa: www.celticfrost.com
MySpace: www.myspace.com/celticfrost

Źródło: oficjalna strona zespołu oraz Wikipedia
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły