Wracać wciąż do domu Le Guin
Castle Party 2020
Recenzje :

Borknagar - The Olden Domain

The Olden Domain, Borknagar, black metal, folk, Ivar Bjornson, Garm, Fiery G. Maelstrom

Płytą „The Olden Domain” Borknagar wkroczył na progresywną ścieżkę, która stopniowo oddalać go będzie od mroków black metalu. Ponieważ jednak jest to początek tej drogi, więc drugi album zespołu wciąż utrzymany jest w nieprzyjaznym klimacie, w którym znajdzie się wiele zła zakutego w mroźne i groźne riffy i wokale. To co jednak rzuca się od razu w oczy, to to, że płyta została nagrana w języku angielskim, a nie, jak poprzednia, w norweskim.

A mimo to Borknagar wyraźnie zbliża się do ufolkowienia swoich kompozycji. Z natłoku brudnych i skrzekliwych partii wyłaniają się dźwięki subtelniejsze i bardziej plastyczne, formujące rozległe i przestrzenne muzyczne połacie. To wrażenie potęgowane jest przez czyste wokale Garma, który tu ni stąd ni zowąd zowie się Fiery G. Maelstrom. Faktycznie jest wirem, który rozbryzguje zarówno charczące płomienie, jak i świecące czystością strugi górskiej wody. Zmienność jego charakteru doskonale oddaje również złożoność muzyki na „The Older Domain”, która balansuje i płynnie przechodzi z ostrzejszej w bardziej uduchowioną i z powrotem. Uroku dodają też, ukazujące rozległość krajobrazów i naturalność sił przyrody, teksty.

O ile należy docenić wszechstronność wokalną Garma, to muszę zauważyć, że nie jest to płyta pochłaniająca pod względem chwytliwości kompozycji, a paradoksalnie najbardziej wyróżniające się są dwa utwory instrumentalne. Pierwszy z nich „Om Hundrede Aar Er Alting Glemt” jest klawiszową odyseją Ivara Bjornsona, którą zadedykował swojemu ojcu. Drugi „Ascension Of Our Fathers” podniosłym i smutnym gitarowym hymnem. W pozostałych kawałkach dużo jest burzliwości, wiele się w nich dzieje, a motywy ulegają ciągłym permutacjom. Trudno się w tym rozeznać i trzeba być cały czas skoncentrowanym, żeby nie uronić nic z bogatej osnowy całego przedsięwzięcia.

Tracklista:

1. The Eye Of Oden
2. The Winterway
3. Om Hundrede Aar Er Alting Glemt
4. A Tale Of Pagan Tongue
5. To Mount And Rove
6. Grimland Domain
7. Ascension Of Our Fathers
8. The Down Of The End

Wydawca: Century Media Records (1997)

Ocena szkolna: 4

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły