Wracać wciąż do domu Le Guin
Castle Party 2020
Video :

Black Glass powraca z nowym klipem i poczwórnym wydawnictwem płytowym

Black Glass, trip hop, dark ambient, Inside, Sapphiro Crimes, Mirranda, Morphine

Dwa lata kazał na siebie czekać jeden z nielicznych trip-hop'owo / dark ambientowych projektów działających w Polsce. Milczenie tej zagadkowej grupy przerywa publikacja krótkiej, animowanej formy wizualnej "Lost Tape no. 10", utworu pochodzącego z debiutanckiego podwójnego albumu "Holy Rain", wydanego w 2011 roku nakładem niezależnej wytwórni Ahead Records. To czwarta z pięciu zapowiadanych już wówczas przez zespół krótkich opowieści tworzących jedną spójną historię. Mirrorman, lider projektu: „Lost Tape no. 10“ to przedostatni element, kolejny krok w podróży przez historię opowiadaną przez Black Glass. Wielokrotnie powtarzałem, że ten projekt jest z gatunku tych, które potrafią żyć latami w zawieszeniu, swoistej hibernacji by aktywować się w dogodnym, niewymuszonym czasie. 

Tak właśnie jest teraz, gdy publikujemy nowy materiał video, który powstawał w ostatnich miesiącach. Black Glass rezonuje w tej chwili dostateczną mocą by zaprezentować ostatnią część tej opowieści."

"Lost Tape no. 10" to jeden z wielu interludiów na płycie, w których słychać gości zaproszonych przez Mirrorman'a do współpracy przy "Holy Rain". W tej krótkiej formie dźwiekowej wystapiła niemiecka wokalistka Andrea Schroder, Tim Kruskamp, basista amerykańskiej formacji Pets or Meat oraz legenda polskiej sceny hip-hop, DJ Kostek. Za całościowe przygotowanie obrazu ponownie odpowiada Piotr Topczyłko (PuzonArt), który ma na swoim koncie produkcję wielu animowanych klipów. Publikację ostatniej części "Lost Tapes" Mirrorman zapowiada na koniec roku a zapytany o dalsze losy projektu odpowiedział: „W 2015 roku, zapewne w pierwszym kwartale, ukaże się limitowana edycja pierwszych czterech płyt Black Glass. To będzie specjalne wydawnictwo w oryginalnej formie. Jeśli ktoś zastanawia się co wydarzyło się wcześniej w tej historii, będzie miał najlepszą okazję, by usłyszeć ją w formie pierwotnej, takiej jak powstawała przez prawie 14 lat. Jedyna zmiana jaka dotknie te dźwięki to analogowy remastering w wykonaniu Noon'a, który masterował wcześniej "Holy Rain". Wydawnictwo obejmie 4 płyty pełne niepublikowanych wcześniej utworów, prawie 4 godziny muzycznej podróży do serca Black Glass."

Black Glass – trip-hop’owo – dark ambientowy projekt muzyczny stworzony w 2000 roku przez Mirrorman’a - niezależnego muzyka i fotografa polskiego, założyciela m.in. projektów Mirrorman, In The Fog czy Secretia. Poza Mirrormanem, autorem muzyki, w zespole występują dwie wokalistki, Idden oraz Lolitha będące także autorkami tekstów na wszystkich płytach projektu. W 2011 roku ukazał się debiutancki, podwójny album „Holy Rain“, będący jednocześnie ostatnim pełnometrażowym materiałem w historii tej zagadkowej grupy. Na płycie można usłyszeć artystów z Polski i zagranicy zaproszonych przez Mirrorman’a do współpracy: Glacę, lidera zespołów Sweet Noise i My Riot, Andreę Shroeder, niemiecką wokalistkę, Indię Czajkowską, polską multinstrumentalistkę i wokalistkę, DJ Kostka, legendę polskiej sceny hip-hop, Maję Chmurkowską, wokalistkę grupy Zerova oraz Tima Kruskampa, basistę amerykańskiej formacji Pets or Meat.

Premiera płyty pilotowana była singlem „All the Demons“, w którym gościnnie wystąpił Piotr „Glaca“ Mohamed. Black Glass zrealizował w sumie 7 obrazów video do poszczególnych utworów z „Holy Rain“. Ciekawostką jest fakt, iż masteringiem nagrań Black Glass zajął się Noon, członek legandarnej formacji hip-hop’owej Grammatik.

Black Glass to z założenia projekt studyjny, nie grający na żywo. W 2015 roku, w ramach 15 lat istnienia zespół planuje wydanie limitowanej edycji pierwszych czterech albumów „Inside“, „Sapphiro Crimes“, „Mirranda“ oraz „Morphine“ w zaskakującej, unikalnej formie.

Teledysk do "Lost Tape no. 10" można obejrzeć tutaj.

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły