Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin
Encyklopedia :

Amos Tori

Myra Ellen Amos znana jako Tori Amos urodziła się 22 sierpnia 1963 roku. Jest jedną z najbardziej znanych i rozchwytywancyh wokalistek i kompozytorek. Jest także pierwszą, która zdecydowała się na rozpowszechnianie swojej twórczości.

Muzyka Tori klasyfikowana jest jako bardzo trudna, a jej utwory, często zbudowane w oparciu o skomplikowane środki stylistyczne, cechują się metaforycznym przesłaniem i osobistym wydźwiękiem. Daje się zauważyć pewne stylistyczne podobieństwa pomiędzy jej twórczością a muzyką Kate Bush, choć sama artystka zaprzecza, jakoby czerpała z niej inspiracje.

Tori jest córką protestanckiego kaznodziei i znawczyni literatury. Zaczęła grać na fortepianie i śpiewać już będąc dzieckiem. Zadebiutowała na scenie mając zaledwie trzynaście lat, towarzysząc swojemu ojcu. W wieku 21 lat Tori występowała już często w miejscejscowych lokalach. Podczas jednego z tych występów spotkała ją wielka tragedia, która zaowocowała bolesną traumą. W trakcie trwania występu została sterroryzowana bronią, a następnie porwana, uwięziona i brutalnie zgwałcona. Tori przez długi czas utrzymywała w tajemnicy wydarzenia z tamtej nocy.

Okrutne wspomnienia powstrzymywały ją przed dalszą pracą artystyczną, jednakże za namową rodziców postanowiła powrócić do muzyki. Po przeprowadzce do Los Angeles stworzyła grupę Y Kant Tory Read.

Płyta "Why Can't Tori Read" - wywodzi się od incydentu, który miał miejsce gdy piosenkarka uczęszczała do Peabody Conservatory. Tori została wydalona z tej szkoły po tym, gdy odmówiła czytania zapisu nutowego.
Niestety płyta ta zebrała fatalne recenzje, które niemalże doprowadziły do jej kolejnego załamania. Po kolejnej przeprowadzce tym razem do Londynu nagrała "Little Earthquakes". Krążek ten odniósł ogromny sukces na Wyspach osiągając pierwsze pozycje list przebojów. W taki właśnie sposób Tori wtargnęła na światową arenę muzyki.

Jej dorobek muzyczny jest bardzo bogaty. Od czasu "Little Earthquakes" do dziś Tori wydała wiele płyt, a niektóre z nich jak "Under The Pink", "To Venus And Back", "Strange Little Girls" czy "The Beekeeper" zajmowały przez długi czas wysokie miejsca na światowych listach bestsellerów

W Polsce wystąpiła cztery razy, ale tylko połowę koncertów zagrała dla szerokiej publiczności. Zimą 2001 i wiosną 2005 zagrała mini-koncerty promocyjne w Studiu im. A. Osieckiej w Trójce, a na początku 2003 r. śpiewała dla publiczności zgromadzonej w poznańskiej Arenie. 19 czerwca 2007 r. w ramach trasy koncertowej "American Doll Posse Tour" Tori Amos wystąpiła w Warszawie.

Dyskografia:

01. Y Kant Tori Read (1988)
02. Little Earthquakes (1992)
03. Under The Pink (1994)
04. More Pink: The B-Sides (1994)
05. Boys For Pele (1996)
06. From The Choirgirl Hotel (1998)
07. To Venus And Back (1999)
08. Strange Little Girls (2001)
09. Scarlet's Walk (2002)
10. Tales Of A Librarian (2003)
11. Welcome To Sunny Florida (2004)
12. The Beekeeper (2005)
13. Tori Amos: iTunes Essentials (2005)
14. A Piano: The Collection (2006)
15. American Doll Posse (2007)

Oficjalna strona internetowa: www.toriamos.com
MySpace: www.myspace.com/toriamos
Komentarze
HardKill : Koncert Seabound & Liquid Divine 06.10.2007 o godz.20:00 W Berlinski...
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły