Castle Party 2020
Wracać wciąż do domu Le Guin
Encyklopedia :

Amarok

Amarok - polski projekt obejmujący swym gatunkiem rock progresywny z elementami muzyki orientalnej i elektroniki. Jego założycielami byli multinstrumentalista - Michał Wojtas i gitarzysta - Bartosz Jackowski. Ich muzyka to wynik inspiracji takimi klasykami jak Mike Oldfield oraz Pink Floyd. Jak dotąd wydali oni 3 albumy, lecz zanim do tego doszło czekało ich dość dużo pracy.

Do pierwszych wyników spotkania obu muzyków doszło na przełomie 1996 i 1997 roku, kiedy to obaj panowie zanieśli do niezależnej wytwórni, Ars Mundi pierwsze demo. Szef firmy - Mieczysław Stoch był gotów wydać pierwszą płytę projektu, jednak muzycy woleli odłożyć to w czasie, chcąc bardziej sprecyzować swój muzyczny kierunek. Dopiero w 2000 roku zdecydowano o nagraniu pierwszych utworów instrumentalnych na demo płyty. Wtedy też powstała nazwa projektu - Amarok - wynikająca z fascynacji Michała płytą Mike'a Oldfielda o tym właśnie tytule. W 2001 roku Michał znowu spotkał się z szefem Ars Mundi i wkrótce potem powstał debiutancki krążek - "Amarok". W tym okresie nastały również zmiany wewnątrz projektu. Bartosz Jackowski ograniczył się tylko do roli współtwórcy kilku utworów, zaś całą resztą miał zająć się Michał Wojtas. Jesienią 2001 roku debiutancki album trafił do sklepów.

W chwilę po ukazaniu się pozycji Michał dostał niezwykłą propozycję współpracy z Colinem Bassem (Camel). Przystał na tę propozycję jak również w odwecie zaprosił Colina do współpracy nad nowym krążkiem Amarok, który pod nazwą "Neo Way" pojawił się na światowym rynku z początkiem 2003 roku. Wciąż jednak była to muzyka bardzo podobna do niedoścignionych wzorów artysty.

Innowację przyniósł trzeci album, na którym muzyk wreszcie zaczął szukać własnego stylu. To również w tym czasie podjął współpracę z klawiszowcem i zarazem koproducentem płyty - Michałem Ściwiarskim. "Metanoia" - bo tak nazwany został trzeci album - trafiła na rynek z początkiem 2004 roku.

Obecnie projekt poszerzył się o wokalistę Patryka Szczepańskiego. Grupa wciąż tworzy i aktualnie pracuje nad nową płytą.

Skład:

Patryk Szczepański - wokal
Michał Wojtas - instrumenty klawiszowe, organy, samplery, gitara akustyczna, basowa, elektryczna, klasyczna, slide, bębny etniczne
Michał Ściwiarski - instrumenty klawiszowe
Bartosz Jackowski - gitara elektryczna

Goście:

Colin Bass - wokal i chórki (na płycie "Neo Way")

Dyskografia:

01. Amarok (2001)
02. Neo Way (2003)
03. Metanoia (2004)

Źródło: oficjalna strona zespołu

Oficjalna strona internetowa: www.amarok.pl
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły