Wracać wciąż do domu Le Guin
Castle Party 2020
Recenzje :

Aion - Midian

"Midian" to debiutancki album gotycko-metalowej grupy Aion, której członkiem do 2000 roku był Łukasz "Migdał" Migdalski, znany z takich zespołów jak Artrosis i Lebenssteuer. Mimo, że płyta ma już swoje lata, a na reaktywację poznańskiej grupy się nie zanosi, "Midian" to rzecz warta odkurzenia i odkrycia na nowo, choćby z tego względu, że to muzyka niezwykle różnorodna i ciekawa.
Samo określenie gotycki metal może być nieco mylące w przypadku płyt Aion, ponieważ muzycy mocno eksperymentują i wprowadzają, poza charakterystycznymi elektronicznymi wstawkami, elementy thrash czy deathmetalowe. Z cięższymi gitarowymi riffami świetnie współgrają klawisze, które budują nastrój i nadają płycie lirycznego i patetycznego nastroju. Uwagę przykuwają wokale, prowadzone bardzo różnorodnie: od melodyjnego, lirycznego śpiewania po mocniejszy wokal, przypominający miejscami growl, uzupełnione w niektórych utworach żeńskimi chórkami. Na "Midian" nie zajdziemy niepotrzebnych dłużyzn czy smętnych melodii, granych na jedną nutę, ale pełne ekspresji kompozycje o zmiennym tempie, brzmiące metalowo i zdecydowanie.

Płyta rozpoczyna się instrumentalnym intrem ("Overture"), wprowadzającym nas w mroczny gotycki świat, z którego po wysłuchaniu płyty nie będziemy już może chcieli wracać. "The Anthem Of Victory", najbardziej metalowy utwór na płycie, to spora dawka patosu i dramaturgii, uzyskanych za pomocą mocnego gitarowego uderzenia. Do spokojniejszych melodii można zaliczyć "The Lord" i "Birth" w pełni oddające piękno magicznego świata i pozwalające się doskonale wyciszyć. Aion pokusił się również o cover "Temple Of Love" The Sisters Of Mercy. I tu spore zaskoczenie, bo brzmi on naprawdę oryginalnie i o wiele bardziej metalowo. A jak dodać do tego jeszcze "The Night" z "deszczowym" intrem i mrocznym, niepokojącym klimatem, to czujemy sie już mocno usatysfakcjonowani faktem, że polski zespół potrafił nagrać tak ciekawą płytę w zdecydowanie gotyckim klimacie, a przy tym odważnie połączył różne muzyczne style i konwencje, nadając im swój niepowtarzalny charakter.

Tracklista:

01. Overture
02. Bleeding Heart
03. Land Of Dreams
04. The Anthem Of Victory
05. Temple Of Love
06. Collapse
07. The Lord
08. Birth
09. The Night

Wydawca: Morbid Noizz Records (1996)
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły