Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin
Recenzje :

Vaget - Duch Gór

Vaget, Duch Gór, dark folk

Ducha gór każdy może sobie wyobrażać w inny sposób. No i zależy oczywiście jakich gór. Każde góry mają pewnie swojego ducha. Ten z płyty Vaget, zatytułowanej właśnie „Duch Gór”, to siwy pan ze śnieżnymi wąsami, który lubuje w mrocznych, ludowych dźwiękach, wspartych elektronicznym poszyciem. Jego muzyka jest przestrzenna, krystaliczna i spływająca ze szczytów daleko ku halom i dolinom.

W pewnym momencie można nawet go usłyszeć. Dzieje się tak w drugim „Duch Gór”, kiedy to odzywa się swoim niskim basem, powodując aż ciarki na plecach. Bije od niego taki górski majestat. Słychać, że jest istotą prastarą, sędziwą. Nie wyraża żadnych treści, ale sam jego czar rozbrzmiewa powagą i dostojeństwem. W większości jednak śpiewają nimfy i leśne duszki, wprowadzając do ciemnych barw słoneczne promyki, ale też i takie bardziej wiedźmowe zawodzenia, jak na przykład w „Sudéta” lub pełne mistycznego uroku szepty, jak w „The Wild Hunter”. Muzyka jest dark folkowa, pachnąca lasem i orzeźwiająca świeżością. Mimo swojej rozłożystości jest też dynamiczna. Powoduje to jej rytmika, która jest wciąż napędzana pętlami syntezatorowych instrumentów perkusyjnych. A na rytm nałożone są falujące tła, które kołyszą i bujają jak jesienny wiatr lub osiadają na zboczach jak poranna mgła. Do tego pojawiają się bębny, grzechotki, smyczki i inne dodatki, które w sumie tworzą muzykę zróżnicowaną i urozmaiconą. Veget potrafi urzec spokojem, ale jest to spokój pozorny, wewnątrz którego toczy się ciekawe i bujne życie.

Osobnym zjawiskiem jest ostatni „Wrath”, który jest najbardziej żywiołowym i tanecznym utworem, opartym na ludowym śpiewie kobiety. Jak wszędzie nie ma słów, ale i tak ten układ jest bardzo przebojowy, co wspomaga dodatkowo najbardziej nachalny beat. Jest to mocne zakończenie tej płyty. Płyty pomysłowej i świetnej aranżacyjnie. „Duch Gór” ma super klimat i jest atrakcyjny muzycznie. Potrafi wyciągnąć w swój uduchowiony świat i pobyt w nim umiejętnie umilić.

Tracklista:

1. Forgotten Kongdom
2. Duch Gór
3. Tears Of Seven Water Nymphs
4. Ashes And Dust
5. Sudéta
6. The Wild Hunter
7. Wrath

Wydawca: Vaget (2021)

Ocena szkolna: 5

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły