Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Recenzje :

Trobar De Morte - Reverie

Trobar De Morte założony został w latach dziewięćdziesiątych za sprawą charyzmatycznej Lady Morte. „Reverie” jest tym ich albumem, który z wielu względów najmocniej utknął w mej pamięci. Jeśli ktoś ma otwarty umysł na podróże poprzez mistyczne, baśniowe krainy przesiąknięte specyficznym klimatem tajemniczych, średniowiecznych zamków z pewnością nie pogardzi lub przynajmniej zapozna się z dorobkiem tego zespołu.
Album estetycznie nawiązuje do muzyki dawnej, uwikłanej w elementy świata fantasy nakreślonego zwłaszcza w tekstach utworów jak i muzyce. Folkowe instrumentarium jest dość bogate. Od podstawowych elementów: flet, bębny, skrzypce, gitary z ciekawie prezentującymi się akordami usłyszymy między innymi wyrafinowane i wyszukane dźwięki harfy, irlandzkiej kobzy, mandoliny, dzwonków, tamburyna, akordeonu, altówki oraz dud zmieszanych ze szczyptą magii ukrytej w postaci śpiewu ptaków czy szelestu drzew.
Dzięki rozmaitości tego zestawu stopniowo zmieniające się płynne melodie nie nużą słuchacza, idealnie harmonizując z eterycznym wokalem Morte. Pejzaże zaczarowanego lasu tudzież malowniczych łąk zamieszkałych przez tajemnicze stworzenia doskonale opisują subtelnie płynące syntezatory będące ukłonem w stronę nurtu darkwave. Utwory skomponowane w podobnym tempie tworzą foremną komplikację zarówno weselszych momentów jak chwytliwy - „The Song Of The Stones” oraz bardziej podniosłych jak „The Lost Dreas”. Poetyckie acz wymowne teksty wyśpiewane w języku angielskim i hiszpańskim odnoszą się do fantazji wokół pogańskich podań i wierzeń. Przyjemny wokal wspomnianej liderki doskonale oddaje ducha minionych czasów.

Nostalgiczno - medytacyjny nastrój w miarę słuchania nabiera pewnej głębi, oddając wrażenie jakby utwory poruszały się swobodnie we własnym kierunku przejmując raz po raz zmysły słuchacza. Hiszpanie serwują relaksację i oderwanie od codzienności w pełni znaczenia tych słów. Pozycja z pewnością ucieszy miłośników Atmasfery, Arcany, Narsilion czy Loreeny McKennitt, prawdziwa gratka również dla amatorów muzyki celtyckiej.

Ocena: 9/10

Tracklista:

01 Tierra De Hadas
02 The Harp Of Dagda
03 Secret People
04 The Gnoms
05 Yule: The End Of The Darkness
06 Calling The Rain
07 The Song Of The Stones
08 Atalaya De Ses Animes 2:39
09  Arabian Night
10 Tempus Fugit
11 Pagan Medieval Dance 
12 Excalibur 
13 The Lost Dreams

Wydawca: Morningside Records (2006)
Komentarze
Harlequin : Mnie najbardziej podobał sie debiutancki "Fairydust" - zdecydowanie najbardz...
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły