Castle Party 2020
Wracać wciąż do domu Le Guin
Recenzje :

Theatre Of Tragedy - Velvet Darkness They Fear

Velvet Darkness They Fear, Theatre Of Tragedy, gothic, doom metal, Raymond I. Rohonyi, Liv Kristine

„Velvet Darkness They Fear” jest płytą przełomową dla Theatre Of Tragedy. To tutaj w pełnej krasie objawiło się ciężarne i chropowate piękno tego zespołu, które rozbrzmiało świetlistą łuną pośród grobowego chłodu. Gotycki doom metal wciąż był mroczny i kamienisty, ale jego duch parł ku górze niosąc dar życia wśród pustkowia.

A wszystko to zostało zbudowane za pomocą kontrastu pomiędzy ciężkimi gitarami i niskim growlingiem Raymonda, a bardzo subtelnym, anielskim głosem Liv Kristine. Ten dialog Pięknej i Bestii jest podstawą do budowy wszystkich utworów. Jest źródłem krystalicznej eteryczności wybijającym z twardych i nieprzyjaznych skał. Takim koronnym tego przykładem jest „And When He Falleth”. Jest to przepiękny utwór, w którym występują nie tylko te dwa podstawowe głosy, ale i spokojne deklamacje Raymonda oraz fragmenty filmu „Maska Czerwonej Śmierci” na podstawie powieści Edgara Allana Poe. Klimat tego jest niesamowity i wyszło to po prostu mistrzowsko. Takie sample występują również w „Black As The Devil Painteth”, który również jest bardzo klimatycznym i urzekającym utworem.

Drugim najjaśniejszym punktem „Velvet Darkness They Fear” jest „Der Tanz Der Schatten”. To jedyny numer po niemiecku i jest to dziwne, że akurat on jest największym przebojem z tej płyty. Żywe klawisze i chwytliwe gitary robią tu jednak świetną robotę i porywają górnolotną melodią, a wokale dopełniają dzieła nawet po niemiecku. I o ile samo wyrażenie „Ich liebe dich” brzmi jakby się chciało kogoś obedrzeć ze skóry, to w głosie Liv Kristine nabiera swojego prawdziwego znaczenia. To rozkręcenie, ta pointa jest tu świetną kulminacją, popartą rozgrzaną do czerwoności perkusją.

Uroku dodaje też język tej płyty. Jest to język staroangielski, który wprawdzie nie jest łatwo przetłumaczyć, ale czuć tą jego, wspartą plastycznymi klawiszami, poetykę. Bo Theatre Of Tragedy jest jak stary poemat osadzony gdzieś w dziewiętnastowiecznej romantycznej scenerii. Jest jak zapomniany teatr, gdzie na skrzypiących deskach odbywa się pełne smutku i strachu przedstawienie.

Tracklista:

1. Velvet Darkness They Fear
2. Fair And 'Guilding Copesmate Death
3. Bring Forth Ye Shadow
4. Seraphic Deviltry
5. And When He Falleth
6. Der Tanz Der Schatten
7. Black As The Devil Painteth
8. On Whom The Moon Doth Shine
9. The Masquerader And Phoenix

Wydawca: Massacre Records (1996)

Ocena szkolna: 5

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły