Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Muzyka :

The Damned już dziś zagra w Gdańsku

The Damned, Koncerty, The Damned w Gdańsku, punk rock, rock, Apteka, punk

Przypominamy, że już dziś, 21 września, zespół The Damned wystąpi w Gdańsku. Jako support zagra formacja Apteka. Minęło 35 lat, a niesłabnąca fala chętnych zobaczenia the Damned na żywo jest ciągle porównywalna z wirującą energią uwolnioną dawno temu w jakiejś zapomnianej budzie, pełnej spoconych młodych ludzi. Kiedy w 1974 roku Ray Burns i Chris Millar spotkali się, pracując na zapleczu Croydon Fairfield Hall, z pewnością nie myśleli o bogatej dyskografii i niezliczonych, wspaniałych koncertach, łączących czystą rockową energię, wspaniałe sceniczne wyczucie i specyficzne poczucie humoru.

Burns i Millar, w późniejszy latach bardziej znani jako Captain Sensible (gitarzysta / wokalista) i szaleńczy perkusista, Rat Scabies, pozostawali w kontakcie, jednocześnie próbując zaistnieć na nudnej londyńskiej scenie muzycznej połowy lat 70. Sytuacja nieco zmieniła się, kiedy Scabies trafił na jakiś czas do London SS – punkowej grupy o bardzo ruchomym składzie, przez który przewinęli się prawie wszyscy znani muzycy punkowi. Tam spotkał gitarzystę, Briana Jamesa, jednocześnie uczestnicząc w projekcie nadzorowanym przez Malcolma McLarena. Scabies, obsesyjnie słuchający New York Dolls i Alice`a Coopera, sam próbował stworzyć kapelę – wtedy też trafił na śpiewaka, Dave`a Vaniana. Ten ostatni, pracując jako grabarz, zasłynął śpiewając „I Love the Dead” i „Dead Babies”. Jednak bez względu na środowisko, z którego się wywodził, Vanian okazał się świetnym frontmanem. Po tym, jak Scabies skontaktował Sensible z Jamesem i Vanianem, można powiedzieć, że narodziło się The Damned. Sensible zaczął grać na basie, a James na gitarze, pisząc jednocześnie teksty.

Apteka to jeden z najważniejszych polskich zespołu nurtu rockowo ­ alternatywnego. Sposób gry, przestrzenne brzmienie, celne teksty sprawiły że zespół na stałe zagościł na liście najpopularniejszych i najbardziej szanowanych grup na rodzimej scenie. W 2013 roku Apteka świętować będzie 30-lecie działalności scenicznej. W tym czasie zagrała setki koncertów w klubach oraz na festiwalach. Wystąpiła jako headliner na największych polskich festiwalach ­ Open Air, Przystanek Woodstock, Off Festival i wielu innych. Odbyła trasę Apteka Witkacy Express odwiedzając Chorwację, Wielką Brytanię oraz Rosję. W latach osiemdziesiątych zagrała tez trzymiesięczną trasę po Rosji, Syberii, Kaukazie. Ma na koncie 8 płyt, z których większość przeszła do kanonu polskiej muzyki rockowej.

The Damned / support: Apteka

21 września 2013

Godz. 19:00

Gdańsk, B90, Doki 1

Bilety: 65 zł

http://www.b90.pl/

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły