Castle Party 2020
Wracać wciąż do domu Le Guin
Recenzje :

Tharaphita - Raev

Tharaphita, black metal, Raev, Dangus Productions

Tharaphita jest estońskim zespołem pagan black metalowym, powstałym w 1995 roku. Zaczęli od dwóch demówek, a pierwszą płytę „Raev” wydali sami w 1998 roku. Jest ona zebraniem dotychczasowego materiału uzupełnionym o dwa nowe numery. Po dwóch latach album został wznowiony na kasecie przez litewską Dangus Productions i tą właśnie wersje udało mi się kiedyś pozyskać.

Raev po estońsku znaczy gniew (co wiem, gdyż tytuły utworów są przetłumaczone na angielski) i tego gniewu możemy znaleźć sporo w muzyce Tharaphita. Objawia się on głównie ostrością brzmienia gitar i przede wszystkim wrzaskliwym i paranoicznym wyrazem wokalu. Od razu słychać, że klimat jest osadzony w lesie oraz na zimnej prowincji, a ten chłód czuć na karku podczas słuchania, ale z drugiej strony wiele tu folklorystycznych melodii i sielskiej atmosfery. Gitary potrafią rozciągnąć granie i stać się bardziej przyjazne, a o odpowiednie tło dbają też klawisze. Pojawiają się też delikatne chórki, a wszystko to sprawia, że choć wyraz jest cierpki, to całość nabiera płynności i spójności, a po pewnym czasie można nawet się przekonać, że płyta jest wkręcająca, a poszczególne numery coraz bardziej absorbujące.

Wszystkie piosenki są w języku estońskim, co nadaje im dodatkowej atrakcyjności. Ten, podobny do fińskiego, język idealnie pasuje do uchwycenia klimatu odległych i odludnych krain. Wprawdzie nic nie można zrozumieć, ale takie angielskie tłumaczenia jak „Beneath Snow And Ice” czy „Back To The Darkest Of Forests” mówią same za siebie i nic więcej nie trzeba.

„Raev” to granie proste i dość surowe jeśli chodzi o produkcję, ale spójne, poukładane i mające swojego ducha. Słychać, że to stare, ale to też może być tylko zaletą, szczególnie jak się słucha z kasety, która nota bene zachowała się w wyjątkowo dobrej kondycji i gra bardzo dobrze. Sam zespół nie zmarnował potencjału jaki wypracował na swoim debiucie. Nagrał jeszcze kilka płyt i istnieje do dziś.

Tracklista:

1 Raev (Rage)
2 Sündinud Tules (Born In Fire)
3 Merekurat (The Seadevil)
4 Allpool Lund Ja Jääd (Behind The Snow And Ice)
5 Tagasi Pimedasse Metsa (Back To The Darkest Of Forests)
6 Tumedam Kui Taevas Täis Ronki (Darker Than The Skyful Of Ravens)

Wydawca: Tharaphita (1998)

Ocena szkolna: 4

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły