Castle Party 2020
Wracać wciąż do domu Le Guin
Recenzje :

Quietus - Chaos Is Order Yet Undeciphered

Quietus, post-hardcore, mathcore, Chaos Is Order Yet Undeciphered

Quietus to francuski zespół powstały w 2017 roku. Ich gra to mieszanina post-hardcore, mathcore i wielu innych smaków, które tylko można upchnąć w tego rodzaju nieuporządkowanym i nieklasyfikowalnym garnku sztuki nowoczesnej. Wszystko to objawia się na, wydanej w zeszłym roku, płycie „Chaos Is Order Yet Undeciphered”. Idąc tym tropem przez kilka kolejnych dni próbowałem rozszyfrować chaotyczny porządek, który został mi w ten sposób podany.

A jest go tu faktycznie dużo. Kotłuje się, buzuje, kręci, zawraca, wybucha i uspokaja, aby za chwilę znów wyrwać się nieskoordynowanymi sekwencjami i rozproszyć przestrzennym bezładem. Gitary mocno cisną, a czasem wraz z perkusją tworzą wręcz szczelnie zaklajstrowane ściany rumoru, ale dużo jest też wyciszeń i ustawianych z premedytacją kontrastów, gdzie dźwięki rozjeżdżają się w chwilowych jazzowych wątkach, z napięciem czekając na szybki koniec swojej twórczej wolności. Wprawdzie wyłaniają się z tego różne melodie, ale w ramach jednego utworu dzieje się nieskończona liczba zmian i zawirowań, a jakikolwiek rozpoczynający się układ nie ma szans na rozwinięcie, rozpłynięcie i zakończenie, tylko z największym prawdopodobieństwem za chwilę zostanie zerwany, zszargany i rozstrojony. Dlatego też ciężko skupiać się na pojedynczych utworach, a płytę lepiej potraktować jako jeden obłok, nasączonego ciężkimi pierwiastkami, powietrza.

Podobna gmatwanina myśli i obrazu towarzyszy wokalom. Tu jednak dysproporcje są mniejsze i większość odbywa się za pomocą różnego natężenia coreowych krzyków, z uwzględnieniem kwestii mówionych. Nie ma jednak ani growlingów, ani czystego śpiewu. Co nie powinno dziwić, nie ma tu też jakichś zwartych refrenów i innych fraz, na których można by zaczepić ucho. Rozszyfrowywanie porządku zawartego w chaosie to nie jest zadanie dla miłośników ładnych piosenek. Raczej trzeba przyszykować się na ciężką i mozolną dłubaninę jak odzyskiwanie miedzi z układów scalonych.

Tracklista:

1. Modern Rome
2. Always A Matter Of Sexual Thoughts
3. Le Ruban de Möbius
4. Johnny...crevé
5. Yokin Club
6. Intrication Quantique
7. Le Colosse Aux Pieds D'Argile
8. Anomie

Wydawca: Wrong Hole Records (2019)

Ocena szkolna: 4+

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły