Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin
Recenzje :

Purplehaze Ensemble - Purplehaze Ensemble

Purplehaze Ensemble, sludge, stoner metal, stoner rock, Phil Anselmo, Down, rock

Purplehaze Ensemble to krakowski projekt, który powstał jako kontynuacja zespołu Purplehaze. Pod poprzednim szyldem wydali jedno demo, a następnie wokalista i gitarzysta Macias oraz basista Justin dobrali nowych ludzi do obsady perkusji i sampli i rozwinęli nazwę. Czy rozwinęli muzykę nie jestem w stanie stwierdzić, ponieważ nie znam poprzedniego materiału, trafiła do mnie natomiast wydana w październiku 2013 debiutancka płyta. Jest to stoner/sludge metal czasem przechodzący w rocka. Muzyka poplątana i zarazem ociężała.

Przyznam, że ja akurat nie jestem entuzjastą tego typu brzmień i mimo, że próbowałem wczuć się kilkukrotnie w tę płytę, to mi się nie udało. Ciągnące się powoli, rozjechane riffy, przyprawione wrzaskliwymi wokalami nie należą do moich ulubionych, choć starając się być jak najbardziej obiektywnym, muszę stwierdzić, że Purplehaze Ensemble proponuje różne rozwiązania. Tak więc jest tu też trochę szybszej i bardziej żywiołowej muzyki. Szczególnie pierwszy „Siren’s Song” atakuje skocznym riffem przewodnim. W dalszej części znajdują się różne momenty zwartej gry instrumentalnej, szczególnie w piątym „Lie Is The Answer”, ale są one raczej wtopione w przeważającą dołującą konwencję ciężkości i psychodelicznego otumanienia.

Wokal często przybiera barwę Phila Anselmo i myślę, że klimaty Down są tymi, z których Purplehaze Ensemble czerpie główne inspiracje. Jak już wspomniałem ja się raczej nie wkręciłem, choć wydaje mi się, że jeżeli ktoś lubi tego rodzaju granie, to będzie miał z tego wydawnictwa pociechę, bo poziom muzyczny na pewno nie jest słaby. Reszta już zależy od gustu. Spodobała mi się natomiast konwencja okładki, która fajnie komponuje się i z muzyką i z nazwą zespołu, do tego jest też odpowiednio podkoloryzowane zdjęcie. Wszystko razem prezentuje się bardzo przyzwoicie. Jeżeli zaś chodzi o zawartość, to proszę o wybaczenie, bo zdaję sobie sprawę, że w tym przypadku okazałem się raczej abnegatem. Wierzę jednak, że są osoby, które mogą podejść do tematu z większą empatią. Kto chce niech spróbuje.

Tracklista:

01. Siren`s Song
02. Haunt the Freak
03. Could I
04. Kickin` Curbs with a Thin Stick
05. Lie is the Answer
06. Cross

Wydawca: Unquiet Records (2013)

Ocena szkolna: 4

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły