Wracać wciąż do domu Le Guin
Castle Party 2018
Recenzje :

Prophanity - Stronger Than Steel

Prophanity, death metal, Blackend, Hymns To The Fallen, Hecate Enthroned, Enthroned, Stronger Than Steel, Mystic Production

Prophanity to szwedzki zespół death metalowy, który powstał w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych. Przez kilka pierwszych lat nagrywali demówki i inne mniejsze wydawnictwa. Znaleźli się też na wydanej przez angielską Blackend składance „Hymns To The Fallen” między innymi z takimi zespołami jak Hecate Enthroned i Enthroned. Ta sama wytwórnia w 1998 roku wypuściła ich płytę „Stronger Than Steel”. W Polsce zaś była ona dostępna na kasetach Mystic Production.

 

Prophanity to grupa hołdująca wikingowskim tradycjom i pogańskiej kulturze. „Stronger Than Steel” to nieustająca wojna ku chwale bogów, a skuta lodem północ rozbrzmiewa od szczęku oręża w prawie każdym kawałku. Są też odniesienia do skandynawskiej mitologii. Ubrane jest to w melodyjny, ale ciężki i intensywny death metal, który tak samo rozwija się w płynnych gitarowych riffach, jak i przygniata mocą brzmienia i zalewającej seriami przejść i blastów perkusji. Wokal do tego jest chrypliwy i bardziej blackowy niż growlujący, co nadaje całości dodatkowego czarnego klimatu.

Utwory są do siebie dość podobne, a wśród nich wyróżnia się „Beast Of The North”, który ma najbardziej charakterystyczny i wpadający w ucho refren. Zupełnie inny jest natomiast ostatni „Swedish Steel (The Metalist)”. Muzyka przechodzi tu bardziej w taki ciężki i melodyjny heavy metal, a tekst jest zaśpiewany czysto. Trzeba było do tego zatrudnić dodatkowego wokalistę. Jest to opowieść o tym jak szwedzcy wojownicy siedzą przy ognisku, żłopią piwsko i słuchają metalu. Wspominają poległych towarzyszy i przekazują sobie opowieści. Są dumni ze swojego pochodzenia i z muzyki, która ich prowadzi. Pieśń kończy sentencja, która jednocześnie jest mottem całej płyty: „All men ain’t made for metal, but all metal is made for men.”

„Stronger Than Steel” to album dobry muzycznie i z dużym ładunkiem energetycznym. Pozycja solidna i dobrze przyjmująca się. Niestety dla tego zespołu jedyna. Po tej płycie zdążyli jeszcze zaistnieć na drugiej części „Hymns To The Fallen”, a następnie polegli i zostali przykryci grubą warstwą wiecznego lodu.

 

Tracklista:

01. Armed To The Teeth

02. Walking Through Fire

03. Beast Of The North

04. Fate Of The Gods

05. The Battleroar

06. ...To Hangatyr

07. Towards The Sinister Realms

08. Awaiting Your Valkyries Arrival

09. Swedish Steel (The Metalist)

Wydawca: Blackend (1998)

Ocena szkolna: 4+

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły