Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Recenzje :

One With The Riverbed - Absence

Absence, One With The Riverbed, post black metal

W bardzo tajemniczy sposób dotarła do mnie płyta „Absence” zespołu One With The Riverbed. Z nikim się nie umawiałem, a jednak znalazła się w skrzynce. Znaczki na kopercie z napisem Suomi, ale bez żadnych stempli pocztowych. Pomyślałem, że ktoś mieszka blisko i zamiast iść na pocztę to przyniósł bezpośrednio, tyle że zarówno zespół, jak i wydawca naprawdę są z Finlandii. Nie wiem, może Święty Mikołaj?

Również z okładki niewiele można się dowiedzieć. Kto gościnnie zagrał na skrzypcach i kto zadbał o grafikę, a o samym zespole cisza. Zamiast tego jest dużo pięknych i natchnionych krajobrazów, domyślam się, że fińskich:) Zespołu nie ma także na The Metal Archives i na Discogs, choć można ich odnaleźć na Facebooku i Bandcampie. Z tego ostatniego można się dowiedzieć, że nie jest to ich pierwsze wydawnictwo.

One With The Riverbed to post black metal, który stara się zespolić z przyrodą, którą reprezentuje. Dlatego jest zamglony, parny i narastający. Mocne i krzykliwe szczyty wyłaniają się z akustycznej mgły i chłodnych uspokojeń. Cała atmosfera oraz jej natężenie falują i osiągają różne skrajności podczas każdego utworu. Dzieje się to nie tylko poprzez długie rozwinięcia, ale także na podstawie raptownych zrywów, które potrafią w jednym momencie odmienić sytuację o sto osiemdziesiąt stopni, a potem znów rozpłynąć się w osnutych poranną rosą dolinach. Zmienność zaiste jak pogoda w górach.

Pięć długich utworów tworzy jedną całość, a rozróżnianie ich jest właściwie zbędne. Wszystkie razem składają się bowiem na czarny szlak w parku krajobrazowym, na którym występują ekstremalne różnice wzniesień, a po ciężkich podejściach można spodziewać się szaleńczej jazdy w dół. Zespół zadbał też o aspekt wizualny i na trasie jest wiele miejsc, gdzie można się odprężyć i nasycić wzrok na rozległych i uroczych tarasach widokowych. Po takiej wycieczce każdy powinien być zadowolony.

Tracklista:

1. Thaw
2. Carcass
3. Disembodied
4. Sanctuary
5. Phantom’s Glance

Wydawca: Snow Wave (2021)

Ocena szkolna: 4

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły