Wracać wciąż do domu Le Guin
Castle Party 2020
Recenzje :

Obtained Enslavement - The Sepherd And The Hounds Of Hell

Obtained Enslavement, black metal, The Shepherd And The Hounds Of Hell

Obtained Enslavement był zespołem potrafiącym efektownie połączyć black metalowy ekstremizm z jego epickością i melodyjnością. Nie inaczej jest na ich czwartej płycie „The Shepherd And The Hounds Of Hell”, gdzie agresja idzie w parze z rozwiniętym graniem, a pośród gitarowego gąszczu można się natknąć na bardziej przejrzyste przestrzenie.

 

Na początku jednak płyta zaskakuje kolorystyką i okładką. I mimo, że ma swój diabelski wyraz, to jednak odstaje od black metalowych tradycji, jak i od dotychczasowych praktyk samego Obtained Enslavement. Również brzmienie nieco się wyczyściło i także w skutek rezygnacji z klawiszy, nabrało dodatkowej ostrości. Wciąż jest to bardzo zła muzyka, ze skrzekliwym wokalem i tnącymi gitarami, które potrafią jednak się rozpłynąć i wręcz urzekać symfonią czarnej sztuki. Płyta nasączona jest atmosferycznością, poprzecinaną smagającymi jak bicze, szybkimi riffami. Dużo tu zmienności i dużo rozmaitości w otoczeniu. „Ride The Whore” uderza blackową siłą, „Lucifer’s Lament” czaruje piekielną serenadą, „The Shepherd And The Hounds Of Hell” zabiera w baśniową otoczkę, a „Utopia Obtained” straszy horrorową scenerią, ale tak naprawdę ciężko charakteryzować poszczególne utwory, bo akcja przechodzi płynnie w kolejne fazy w ramach każdego z nich. Pojawiają się wyciszenia, czasem z lamentującym czystym wokalem, albo jatki z szatkującą perkusją, ale podwaliną jest duża ilość tego natchnionego, harmonijnego grania, które niesie dostojne melodie daleko, aż za horyzont.

Wszystko ma też ten mroźny, północny klimat co powoduje, że słucha się tego z takim poczuciem autentyczności tej muzyki. Jest sączące się zło, jest powiew piekielnego ognia, jest wojownicza zawziętość i niszcząca siła blastów. Obtained Enslavement stworzył misternie utkane dzieło dla wybrednych słuchaczy. Niestety już swoje ostatnie. Zespół rozpadł się w niedługi czas po wydaniu tego albumu.

 

Tracklista:

1. Scrolls Of The Shadowland
2. Ride The Whore
3. Lucifer's Lament
4. Millennium Beast (Awaiting The Feast)
5. Stepping Over Angels
6. The Shepherd And The Hounds Of Hell
7. Utopia Obtained

Wydawca: Napalm Records (2000)

Ocena szkolna: 4+

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły