Amphi Festival 2020
Wracać wciąż do domu Le Guin
Recenzje :

Misteria - Masquerade Of Shadows

Misteria, Pagan Records, Masquerade Of Shadows, death metal, black metal, gothic

Pierwsze, dwuutworowe demo zespołu Misteria zostało nagrane w 1998 roku i to wystarczyło, by podpisać umowę z Pagan Records i wydać album na płycie i kasecie. Stało się to w 2000 roku, jego tytuł to „Masquerade Of Shadows”, a zawartość muzyczną nazwać można melodyjnym death/black metalem.

Na płycie znajduje się siedem utworów, ale rozbudowanych muzycznie, stanowiących samoistne opowieści i mających własny klimat. W jego budowaniu Misteria używa akustyki, klawiszy i różnych rodzajów śpiewu. Cały pierwszy „Folkien” jest taki atmosferyczny, a kiedy już wchodzą gitary to również są wolne i nastrojowe. Jest to dobry wstęp, który zostaje ostro przerwany przez drugi „Lost”, który wchodzi porywającym black metalem. Jest to tutaj taki hicior z chwytliwymi riffami i rykliwymi wokalami, choć są tu też części spokojne, z równie udanym czystym śpiewem. Podobnie jest zresztą w równie dobrych „Lady Of Chaos”, „Masquerade Of Shadows” i pozostałych. Kompozycje są ciekawie przemyślane, z dużą zmiennością, ale zachowującą płynność i melodykę. W ramach jednej piosenki znajdziemy różne stany emocji, ale wszystkie one skupiają się w jeden teatr, w którym szaleńcze blackowe porywy kontrastują z graniem bardziej epickim i rozwiniętym oraz elementami folkloru.

Więcej gotyckiego mroku powraca w „Come To Me”, który stopniowo rozkręca się do mocnych riffów i wokali, a potem znowu naprzemiennie rozpływa. Trzeba przyznać, że wszelkie te delikatniejsze momenty i aranżacje wychodzą ciekawie, wzbudzają napięcie, jak również się nie dłużą, bo co chwilę zmieniają się w niosące je gitarowe pasaże, solówki i rwące zagrania. Nie brakuje ich również w ostatnim „Demon Of Dream”. Tutaj są też jedne z fajniejszych śpiewów, znowu i skrzeczących i czystych. Dużo więc tego wszystkiego. „Masquerade Of Shadows” to płyta bogata muzycznie, obfitująca w pomysły i wielość rozwiązań.

Tracklista:

01. Folkien  
02. The Lost
03. Lady Of Chaos
04. Battle Cries
05. Masquerade Of Shadows
06. Come To Me
07. Demon Of Dream

Wydawca: Pagan Records (2000)

Ocena szkolna: 5

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły