Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Recenzje :

Michał Łapaj - Are You There

Michał Łapaj, Riverside, Behemoth, Antigama, Are You There, Mick Moss, Bela Komoszyńska

Michał Łapaj na co dzień jest klawiszowcem Riverside, a w przeszłości współpracował z niejednym polskim zespołem, jak choćby Behemoth czy Antigama. W zeszłym roku natomiast ukazał się jego debiutancki album „Are You There”, na którym prezentuje godzinną podróż w otchłań ludzkiej duszy. W nagraniach wzięło również udział dwoje wokalistów: Mick Moss i Bela Komoszyńska.

Oboje sporo wnoszą i przysparzają dodatkowych emocji, ale jednak ich obecność rozpływa się w rozległej przestrzeni tej płyty, która przede wszystkim jest instrumentalna. Dominuje tu spokój, jakbyśmy byli zawieszeni w próżniowej bańce pośrodku kosmosu. Dryfujemy więc w niej, kontemplując krajobraz i doznając kolejnych uniesień, których tu na szczęście nie brakuje. Bela śpiewa pięknie w „Shelter”, który jest chyba takim najbardziej kulminacyjnym momentem całego albumu, ale numery instrumentalne również mają swoje szczyty, do których zazwyczaj dochodzą bardzo statecznie i powoli. Najlepszym przykładem jest bardzo długi i rozciągnięty „In Limbo”, który, mimo tego, przez cały czas potrafi trzymać w napięciu i wciąż odpowiednio narastać.

Narasta atmosfera, ale nie ciężar i prędkość. Muzyka bowiem przez cały czas zachowuje ten swój bardzo poważny i wyrachowany błogostan. Nie znaczy to jednak, że niewiele się w niej dzieje. Wręcz przeciwnie. „Are You There” to misternie utkany splot klawiszy, elektroniki i gitar, które łączą się i spajają ze sobą, tworząc rozległe i falujące mgławice, w których odnajdujemy mnóstwo barw i odcieni, a także dużą ilość przeróżnych wątków. W ramach jednego utworu przewodnictwo syntezatorów czy też grania gitarowego może się zmieniać, a słuchacz jest płynnie prowadzony przez ten eteryczny świat, w którym sobie zupełnie bezwiednie i bezwładnie lewituje. Nastrój jest senny i można tu odpłynąć w taki letarg, będąc na granicy jawy, ale nawet jak by zdarzyło się przysnąć, to będzie to bardzo wciągający i przejmujący sen.

Tracklista:

1. Pieces
2. Flying Blind
3. Shattered Memories
4. Shelter
5. Where Do We Run
6. Fleeting Skies
7. In Limbo
8. Unspoken
9. Surfacing
10. From Within

Wydawca: Mystic Production (2021)

Ocena szkolna: 5

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły