Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin
Recenzje :

Marty Friedman - Dragon's Kiss

Dragon’s Kiss, Marty Friedman, Hawaii, Cacophony, Deen Castronovo, Jason Becker, heavy metal, Dave Mustaine, Megadeth

„Dragon’s Kiss” to pierwsza solowa płyta Marty Friedmana. Wcześniej gitarzysta grał w kilku zespołach, między innymi w Hawaii i Cacophony wraz z perkusistą Deenem Castronovo, który wystąpił również na tym albumie. Trzecim muzykiem jaki tu zagrał jest Jason Becker, który ma udział w dwóch utworach. W jednym z nich, na pianinie, pojawia się też jego dziewczyna Maija.

To właśnie jej gra na pianinie stała się podstawą do skomponowania burzliwego i pełnego energii „Saturation Point”. Drugi wspólny numer „Jewel” wymyślili na lotnisku podczas oczekiwania na samolot. Widać więc, że dla chcącego nic trudnego. Inspiracje nadchodziły z różnych kierunków. „Namida” na przykład odnosi się do kultury chińskiej, użyto tu syntezatorów i jest to delikatna kompozycja, szczególnie w porównaniu z następnym, mocnym i heavymetalowym „Anvils”. Pełną gamę powyciaganych pląsów prezentuje także ostry "Evil Thrill". Smutno i powoli ciągnie się za to kolejny „Jewel”. „Forbidden City” natomiast jest bardzo zmienny i po spokojnym początku następuje iście szalone i mocne rozwinięcie, zaś pod względem melodyjności na czoło wybija się „Dragon Mistress”.

Niezależnie jednak od konsystencji i struktury Marty nie pozwala nudzić się słuchaczowi i nieustannie oczarowuje go swoimi popisami, które wyrastają jedne z drugich i zdają się nie mieć końca. Słuchając takiej muzyki człowiek ociera się o doskonałość i zastanawia się po co w ogóle w zespołach są wokaliści. Gitara z perkusją tworzą tu zupełnie wystarczający obieg zamknięty, który sam w sobie jest na tyle atrakcyjny, że nie potrzebuje już żadnych dodatkowych ozdobników. Nic tylko się odprężyć i stanąć w szranki ze smoczym pocałunkiem.

A jednym z tych, którzy tak zrobili i ulegli tej magii, był sam Dave Mustaine. To po wysłuchaniu tej płyty zadecydował, że przyjmie, starającego się o tą posadę, Marty’ego do Megadeth. A ten zagrzał tam miejsca na dłużej i stał się współtwórcą ich największych albumów.

Tracklista:

1. Saturation Point
2. Dragon Mistress
3. Evil Thrill
4. Namida (Tears)
5. Anvils
6. Jewel
7. Forbidden City
8. Thunder March

Wydawca: Shrapnel Records (1988)

Ocena szkolna: 5

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły