Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Literatura :

Lars Kepler - Hipnotyzer

Lars Kepler, Hipnotyzer, thriller, kryminał, powieść psychologiczna, Czarne, Wydawnictwo CzarnePierwsze polskie wydanie “Hipnotyzera”, pary znanych szwedzkich pisarzy: Alexandra Ahndoril i Alexandry Coelho Ahndoril, ukrywających się pod pseudonimem Lars Kepler, ukazało się już w 2010 roku. Książka odniosła w Szwecji ogromny sukces i doczekała się ekranizacji. Film trafił również do naszych kin w maju tego roku i wydawnictwo Czarne zdecydowało się wznowić pierwszą część serii kryminałów z komisarzem Jooną Linną w roli głównej. Zaskakujące zwroty akcji, zawiła fabuła, mroźna i niepokojąca atmosfera oraz niesłabnące napięcie, świadczą o najwyższym poziomie i stawiają “Hipnotyzera” na równi z najznakomitszymi szwedzkimi tytułami.

Psychiatra Erik Maria Bark zostaje wyrwany ze snu telefonem od komisarza kryminalnego Joona Linny. Musi natychmiast stawić się w sztokholmskim szpitalu, by przebadać i przesłuchać piętnastoletniego chłopaka Josefa - świadka wielokrotnego zabójstwa, który również odniósł ciężkie ranny. Próby porozumienia się ze świadkiem nie odnoszą pożądanego efektu, jego stan błyskawicznie się pogarsza. Na miejscu Erik dowiaduje się o makabrycznym morderstwie całej rodziny: ojca - nauczyciela, jego żony oraz pięcioletniej dziewczynki. Cudem ocalały Josef był jego synem. Wszystko wskazuje na to, że morderca chciał zabić całą rodzinę. Tymczasem policja dowiaduje się o istnieniu jeszcze jednej córki ofiary, 23-letniej kobiety, która znika bez śladu.  
Uzależniony od leków nasennych Erik zasłynął swego czasu praktykowaniem na pacjentach hipnozy, wykorzystując ją, jako środek łagodzący stany lękowe oraz głębokie traumy. Od ostatniej sesji minęło jednak dziesięć lat, a Bark obiecał sobie, że już nigdy więcej nie wróci do stosowania tej metody na chorych. Chce skupić się na swoim rozpadającym się małżeństwie oraz poświęcić więcej czasu dla syna chorego na hemofilię. Psychiatra domyśla się powodu, dla którego został wezwany do szpitala w środku nocy. Uparty i pewny siebie komisarz Linna myślał o zastosowaniu hipnozy na Josefie od samego początku. Tylko dzięki temu będzie można ustalić, kto jest mordercą i uratować zaginioną siostrę. Kiedy Erik ulega w końcu namowom komisarza nie spodziewa się, że tym samym rozpoczyna się dla niego niebezpieczna rozgrywka, w której stawką będzie życie jego rodziny.
Ponad dwugodzinna ekranizacja powieści udała się Szwedom naprawdę dobrze, jednak nie oddaje nawet połowy tego, co dzieje się w ponad sześćset stronicowej książce. “Hipnotyzer” to pozycja obowiązkowa dla wielbicieli mrocznych thrillerów oraz powieści psychologicznych ze skomplikowaną fabułą. Już po kilku pierwszych stronach zostajemy automatycznie wciągnięci do gry i poddani hipnozie, która odkryje przed nami mrożące krew w żyłach tajemnice. 
Wydawnictwo: Czarne (wydanie I - 2010, wydanie II - 2013)
http://czarne.com.pl/
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły