Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin
Recenzje :

Helligators - Road Roller Machine

Road Roller Machine, Helligators, rock and roll, Motörhead, southern rock, rocka, Metallica, metal

„Road Roller Machine” to drugi album włoskiego Helligators. Kto nie zna, to po pierwszym rzucie oka na tytuł płyty i jej okładkę, od razu powinien mieć skojarzenia z motocyklowym rock and rollem. I bardzo słusznie, bo już pierwszy „Nomad” przynosi motorheadowy klimacik. Jest to numer najbardziej kojarzący się z tym zespołem, bo dalej wkrada się raczej trochę southernowej atmosfery. Mówię tylko o odcieniach, bo rdzeń Helligators zdecydowanie wywodzi się z klasycznego, energetyzującego rocka.

Energia i żywiołowość charakteryzują tę muzykę i co ważne, oprócz samych gitar, mamy tu do czynienia z wieloma bardzo melodyjnymi i przebojowymi wokalizami. Od drugiego „Doomstroyer” kolejno są same hiciory ze wskazaniem na trzeci „Scream”. Wokal jest chrypliwy i zadziorny, ale bardziej śpiewany niż krzyczany i jest bardzo mocnym punktem zespołu. Do tego występują liczne chórki uwypuklające poszczególne frazy, także pod tym względem jest idealnie.

Utwory są długie, jest w nich miejsce na solówki. Gitary są ciężkie i na pewno jest to rock mocno podszyty metalem. O Motörhead już pisałem, inne fragmenty przypominają mi Metallicę, ale to tylko takie skojarzenia. Ta szczypta południowości zawarta właśnie w wokalach odróżnia Helligators od wyżej wymienionych.

Niestety „Road Roller Machine” nie trzyma napięcia do końca o dwa ostatnie kawałki odstają od reszty. „Stone Crusher” jest rozlazły i ciapowaty, a zrobiony trochę na balladę z elementami akustycznymi „Black Sun”, również na mnie nie robi wrażenia. Nie jest to jednak coś, co mogłoby zatrzeć pozytywne wrażenie po całym albumie. Płyta w oklepanym stylu, ale z nowym potencjałem, a starego, dobrego rock and rolla przecież nigdy za wiele.

Tracklista:

01. Nomad
02. The Doomstroyer
03. Scream
04. She Laughs
05. Snake Oil Jesus
06. Truckdriver
07. Swamp Man Voodoo
08. Bad Ass
09. Stone Crusher
10. Black SunWydawca:

Sliptrick Records (2015)

Ocena szkolna: 5-

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły