Wracać wciąż do domu Le Guin
Castle Party 2020
Recenzje :

Gehenna - First Spell

First Spell, Gehenna, Head Not Found, Rob Darken, Isengard Distribution, black metal

„First Spell” jest drugą EPką Gehenna, wydaną w 1994 roku przez Head Not Found. Dodatkowo, u nas, wyszło to na kasecie za sprawą Roba Darkena i jego ówczesnej wytwórni Isengard Distribution. Robi to wrażenie już na pierwszy rzut oka z powodu znakomitej okładki. I choć obraz na kasecie jest mocno okrojony w stosunku do oryginału to i tak bardzo mi się podoba. Podobnie zresztą jak zdjęcie zespołu wewnątrz. Wprowadzają specyficzny, tajemniczy klimat, który później jest podtrzymany i rozwijany przez muzykę.

 

„First Spell” wyróżnia się niskim, jak na black metal, brzmieniem. Cała muzyka wydaje się taka przytłumiona, co nadaje jej złowrogiego, magicznego charakteru. Dotyczy to gitar, jak i idealnie wtopionego w nie wokalu. Zalane to jest solidną dawką klawiszy i razem tworzy bardzo udany efekt. Jest to wyjątkowo spójny, płynny i dobrze skomponowany materiał. Dużo w nim mrocznej melodyjności i ciekawych aranżacji. Utwory są wyraziste i łatwo przyswajalne. Powiedziałbym wręcz, że jest to takie poetyckie.

Najlepiej chyba wypada trzeci „Angelwings And Ravenclaws”. Przeplatające się, świetne motywy klawiszowe i wokalne uzupełniają gitarowy mistycyzm i tworzą wpadające w ucho linie melodyczne. Ale to jest zaleta Gehenna również w innych numerach. Wszystkie są naprawdę dobre i wyróżniają się w zalewie północnego black metalu połowy lat dziewięćdziesiątych.

Trzy z pięciu, zawartych tu, kawałków było już na poprzednich wydawnictwach Gehenna. Sam „Angelwings And Ravenclaws” pojawia się trzeci raz. Dobrze jednak, że zostało to ponownie nagrane i upublicznione, gdyż jest to wartościowa muzyka, która na pewno na to zasługuje. No i dobrze, że znalazł się ktoś, kto wydał to w Polsce na kasecie. W przeciwnym razie pewnie nigdy bym tego nie zdobył.

 

Tracklista:

01. The Shivering Voice Of The Ghost
02. Unearthly Loose Palace
03. Angelwings And Ravenclaws
04. The Conquering Of Hirsir
05. Morningstar

Wydawca: Head Not Found (1994)

Ocena szkolna: 4+

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły